A zoonotikus betegségek 2050-re 12-szer annyi emberéletet követelnek majd, mint a Covid
Egy friss tanulmány riasztó képet fest a jövőről.
Egy friss tanulmányban a kutatók arra figyelmeztettek, hogy sürgős fellépésre van szükség a várható fenyegetés leküzdéséhez, megállapításaik szerint ugyanis az állatokról emberre terjedő betegségek 2050-ben legalább 12-szer annyi ember életét követelhetik majd, mint a koronavírus 2020-ban.
A kutatók ugyanakkor rámutattak, úgy vélik, az általuk közölt számadatok is alábecsültek ahhoz képest, ami várható. A Ginkgo Bioworks amerikai biotechnológiai vállalat szakértőinek jelentése szerint az éghajlatváltozás és az erdőirtás miatt a jövőben gyakrabban fordulhatnak elő egyes zoonózisos fertőző betegségek által okozott járványok.
A kutatók megállapításai szerint a járványok száma 1963 és 2019 között minden évben csaknem 5 százalékkal növekedett, miközben a halálesetek száma 9 százalékos növekedést mutatott. A tanulmányban rámutattak, amennyiben ezen éves növekedési ütem folytatódik, úgy az elemzett kórokozók 2050-ben négyszer annyi járványt és 12-szer annyi halálesetet fognak okozni, mint 2020-ban a koronavírus.
A BMJ Global Health című szaklapban közzétett tanulmány négy konkrét betegségtípus történelmi tendenciáit elemezte: az Ebola-vírus és a Marburg-vírus, a SARS Coronavirus 1, a Nipah-vírus és a Machupo-vírus járványkitöréseinek adatait vizsgálták meg.
Összességében 3000 járványkitörést vizsgáltak 1963 és 2019 között, melybe beletartoztak a WHO által bejelentett járványok, az 1963 óta bekövetkezett, 50 vagy több ember halálát okozó járványok, valamint a történelmileg jelentős események, köztük az 1918-as és az 1957-es influenzajárványok.
A kutatók megállapításaik kapcsán hangsúlyozták, a zoonotikus betegségek átterjedése által kiváltott legutóbbi járványok bizonyítékai azt mutatják, hogy ezek „nem aberráció vagy véletlenszerű halmozódás” eredményei, hanem „egy több évtizedes tendenciát követnek, melyben az átterjedés által kiváltott járványok egyre nagyobbak és gyakoribbak”.