Szabadulnának a zöldségektől a termelők, nem éri meg tárolni
Ez elsősorban a különböző gyökérzöldségeket, a hagymát és a burgonyát érinti, amelyekből a termés sem volt túl jó idén.
Jelenleg a zöldségtermesztéssel foglalkozó hazai vállalkozások sincsenek könnyű helyzetben, ugyanis a csapadékhiány és az elszálló energiaárak is problémát jelentenek: míg előbbi miatt a termés mennyisége lett szerényebb, addig az utóbbi miatt a tárolás vált kérdésessé.
Ledó Ferenc, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara zöldségtermesztési alosztályának vezetője elmagyarázta, télen mindig többe kerülnek a zöldségek, hiszen a kertészeknek ilyenkor már a tárolás költségét is bele kell kalkulálniuk az átadási árakba, idén azonban ez a legkisebb gond.
Állítása szerint kritikus időszak előtt állunk, amikor a termelők többsége azt mérlegeli, hogy megéri-e egyáltalán betárolni a zöldséget, vagy akkor járnak jobban, ha a betakarítás után, a földek mellől adják el a terményt.
Csökkenő kereslet, emelkedő költségek
Elmondása alapján a vásárlók nyáron jobban el tudták fogadni a megnövekedett termelési költségeket, ma már azonban a legtöbben igyekeznek fékezni a kiadásaikat, a „szűkülő pénztárca” pedig alapvetően visszafogja a keresletet az élelmiszerpiacon.
Emiatt a termelők joggal aggódnak amiatt, hogy jövőre már nem tudják beépíteni az árakba a megnövekedett tárolási költségeket, itt pedig elsősorban a különböző gyökérzöldségekről, a hagymáról és a burgonyáról van szó, amelyekből a termés sem volt túl jó idén.
Ennek kapcsán arra utalt, hogy egyelőre kevés korszerű tároló van itthon, s akik rendelkeznek ilyen kapacitással, még ők is átgondolják, hogy mennyire éri meg használatba venni – számolt be a Világgazdaság.
Ledó Ferenc szerint azonban akkor sem lesz túlkínálat, ha a kertészetek még 2022-ben piacra viszik az összes, idén megtermelt zöldséget, ugyanis a hozamok külföldön is alacsonyak voltak, valamint a szállítási költségek is nőttek, így valószínűleg jelentősebb áresés sem lesz.