Mégsem véd szívbetegségek kialakulása ellen a zöldségek rendszeres fogyasztása
Habár korábban úgy gondolták, a növényekben található rostanyagok révén megelőzhető a szív- és érrendszeri betegségek létrejöttének esélye, egy új tanulmány eredményei szerint nincs összefüggés a két dolog között.
Egy friss tanulmány kutatói szerint a zöldségevés és szívbetegségek kapcsolatát vizsgáló korábbi tanulmányok vélhetően nem vették figyelembe az olyan életstílusból fakadó tényezőket, mint a dohányzás, alkohol- vagy húsfogyasztás. De ugyanígy fontosak a vizsgálat szempontjából a társadalmi faktorok is, mint amilyen az oktatás, a jövedelem és a vagyon – írta a Portfolio.
A zöldségek nyersen vagy sülten készülve egyáltalán nem járulnak hozzá a szív- és érrendszeri rendellenességek csökkentéséhez, az egészséges táplálkozás és optimális testsúly fenntartása fontos eszközök a nagyobb megbetegedések kockázatának csökkentésében.
A tudósok közel 400 ezer ember adatait vették alapul a vizsgálathoz, akiket étrendjükről, életstílusukról, egészségügyi korelőzményeikről kérdeztek. A résztvevők körében azt is feljegyezték, hogy egy nap átlagosan mennyi nyers vagy főtt zöldséget esznek, és hányszor voltak kórházban szívroham, stroke vagy nagyobb kardiovaszkuláris betegségek miatt.
Rájöttek, hogy a szív- és érrendszeri betegségek miatt bekövetkezett halálozás rizikója 15 százalékkal bizonyult alacsonyabbnak a legtöbb zöldséget fogyasztóknál azokkal szemben, akik a legalacsonyabb napi mennyiséget vitték be szervezetükbe, ám a hatás lényegesen gyengült, ha figyelembe vették a társadalmi, táplálkozási, egészségügyi és gyógyszerszedési tényezőket.
Ha ezeket a tényezőket figyelembe vesszük, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának előrejelzésére szolgáló zöldségfogyasztás hatékonysága több mint 80 százalékkal csökkent.