Enerhodar polgármestere: „Nukleáris terrorizmus” zajlik, ami minden pillanatban katasztrófával fenyeget
Továbbra sincs felelőse a Zaporizzsjai erőmű közelében történt bombázásnak, a lakosság azonban hosszú autókonvojokkal menekül a városból, az ukrán elnök szerint pedig Moszkva megfélemlítésre próbálja használni a létesítményt.
Dmitro Orlov, Enerhodar polgármestere szerint „napról napra nagyobb” kockázatot rejt az orosz megszállás alatt álló Zaporizzsjai atomerőmű, amely közelében a napokban bombázás zajlott, felerősítve ezzel a lehetséges nukleáris balesettel kapcsolatos aggodalmakat.
Szombaton az ukránok ismét azt állították, orosz katonák lőttek az üzem közelében, Moszkva azonban továbbra is tagadja ezeket a vádakat. A létesítmény olyan területen fekszik, amelyet Oroszország már az invázió kezdetekor elfoglalt, az üzemeltetést azonban ukrán személyzet biztosítja.
A polgármester szerint „nukleáris terrorizmus” zajlik, ami minden pillanatban katasztrófával fenyeget, a megszállók ugyanis továbbra is terrorizálják a civil lakosságot és az erőművet, és újra és újra megsértik a tűzbiztonsági szabályokat – olvasható a News Week cikkében.
Szombaton a közösségi oldalakon felvételek kezdtek terjedni az erőmű területéről tömegesen menekülő emberekről, ahogyan hatalmas autókonvojokkal próbálják elhagyni a megszállt Enerhodart, ahol az orosz erők „nukleáris katasztrófával zsarolják a világot”.
Mindeközben az orosz tisztviselők tagadják, hogy Moszkva állna a támadás mögött; Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök múlt heti Telegram-bejegyzésében azt mondta, maga az elképzelés is „nonszensz”, ugyanakkor figyelmeztetést adott ki az európai atomerőművek esetleges balesteire is.
Volodimir Zelenszkij szombati beszédében azzal vádolta a megszállókat, hogy „rendkívül cinikus módon próbálják megfélemlíteni az embereket”, amihez a nukleáris erőművet használják eszközül.
Hozzátette, minden egyes nap, ameddig az erőmű területe orosz irányítás alatt áll, „olyannyira megnöveli a sugárveszélyt Európa számára, amire még a hidegháború idején a konfrontáció tetőpontján sem volt példa”.