WHO: Ukrajna egészségügyi rendszere a háború legsötétebb napjait éli
A WHO hétfőn figyelmeztetett, Ukrajna egészségügyi rendszere a „háború eddigi legsötétebb napjait éli”, ennek okán pedig egy humanitárius folyosó létrehozására szólított fel.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn riasztó figyelmeztetést küldött: figyelmeztettek, hogy Ukrajna egészségügyi rendszere „a háború eddigi legsötétebb napjait éli”, ennek okán pedig egy humanitárius folyosó létrehozására szólított fel annak érdekében, hogy Ukrajna minden területére eljuthassanak a létfontosságú ellátmányok.
A Guardian jelentése szerint a WHO a háború kezdete óta 703 orosz támadást dokumentált az ukrán egészségügyi infrastruktúra ellen. Dr. Hans Henri P Kluge, a szervezet európai regionális igazgatója ezeket a támadásokat „a nemzetközi humanitárius jog és a háborús szabályok megsértésének” minősítette.
Veszélyben vannak a civilek az orosz támadások miatt
Hangsúlyozta, az egészségügyi és energetikai infrastruktúra elleni orosz támadások következtében kórházak és egészségügyi intézmények százai „már nem működnek teljes mértékben, nincs üzemanyag, víz és áram az alapvető szükségletek kielégítéséhez sem”.
Rámutatott, a tél „életveszélyes lesz emberek milliói számára Ukrajnában”, hiszen az energiaválság, az egyre súlyosbodó mentális egészségügyi vészhelyzet, a humanitárius segítségnyújtás korlátozása és a vírusfertőzések kockázata nyomán az idei tél komoly próbák elé állítja az ukrán egészségügyi rendszert, és az ukrán népet is.
Ennek kapcsán leszögezte, az egész világ támogatására szüksége van most Ukrajnának, kiemelve, hogy „a hideg időjárás is tud ölni”, utalva ezzel arra, hogy Ukrajnában jelenleg is több mint 10 millió lakos él áram nélkül, miközben a hőmérséklet várhatóan akár mínusz 10 fok alá is csökkenhet az ország egyes területein.
A nehézségek leküzdése érdekében egy humanitárius folyosó létrehozására szólított fel Ukrajna minden, újonnan visszafoglalt területére, de az oroszok által megszállt területeken is létrehoznák a folyosókat. Végezetül kiemelte, a WHO és partnerei készen állnak arra, hogy „egy pillanat alatt mozgósítsanak”, olyan útvonalakat létrehozva, melyek biztosítják a létfontosságú ellátmányok eljutását a nehezen megközelíthető területekre.