WHO: pozitív előrelépéseket érzékelünk a koronavírus gyógyítása terén
Az Egészségügyi Világszervezet keddi sajtótájékoztatóján számolt be arról, hogy pozitív előrelépéseket látnak néhány COVID-19 gyógymód terén, amelyek a betegség súlyosságát és hosszát csökkentik.
A WHO több más szervezet és alapítvánnyal együtt nagy erőfeszítésekkel dolgozik, hogy minél hamarabb rendelkezésre álljon a koronavírus elleni védőoltás, valamint minél szélesebb tömegeknek elérhetővé váljon a járványkezelés elengedhetetlen eszköze, a tesztfelszerelések.
Margaret Harris szóvivő a szokásos keddi sajtótájékoztatón jelentette be, látnak bizonyos gyógykezeléseket, amelyek az első tanulmányok alapján „csökkentik a betegség hosszát vagy súlyosságát”, viszont még nem született olyan eredmény, ami a vírus teljes semlegesítésére utalna.
A szóvivő szerint több kutatómunkára lesz szükség, és tervben is van néhány, emellett több száz csapat dolgozik különböző gyógyszereken és vakcinákon. Harris egyelőre nem nevezett meg konkrét gyógymódokat, és eddig a pillanatig csak a Gilead Science ’Remdesivir’ nevű gyógyszeréről tudjuk, hogy valamelyest hatékonynak bizonyult.
Több kutatás során különböző vírus elleni gyógyszereket ötvöztek, amelyek az első eredmények szerint hatékonynak bizonyulnak. Kiemelkedik közülük egy Hongkongban történt kísérlet, ahol 3 különböző gyógyszer kombinálása révén sikerült csökkenteni a koronavírus-fertőzöttek tüneteinek súlyosságát, valamint a vírustestek számát a szervezetükben.
A WHO arra is figyelmeztet, hogy óvatosan tápláljunk nagy elvárásokat a potenciális védőoltás kapcsán, ugyanis szerintük a koronavírusok alapvetően „nagyon trükkös vírusok”, ebből kifolyólag kifejezetten nehéz ellenük vakcinát fejleszteni.
Eközben a kínai hatóságok szigorítottak a víruslaborokra vonatkozó szabályokon: