Miért figyelmeztet a WHO az „őszi hullámra” egész Európában?
Az ENSZ ügynöksége arra figyelmeztet, hogy az oltási arány „messze nem elegendő” a régió védelmére a delta variánssal szemben.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra figyelmeztetett, hogy igen nagy a kockázata a koronavírus-járvány kiújulásának Európában idén ősszel, annak ellenére, hogy a kontinens vakcinázási kampánya a hosszadalmas kezdés után helyreállt.
Annak ellenére, hogy az elmúlt hónapokban igen gyorsan nőtt az oltási arány, az ENSZ egészségügyi szerve arra figyelmeztetett, hogy a régió „korántsem került ki a veszélyből” a világjárvány elleni harcban, mert az oltási arány még nem elég magas – írja a The Irish Times.
A WHO szerint bár Európában az emberek 30 százaléka kapott legalább egy adagot, és 17 százalékuk teljesen be van oltva, a védettség még mindig „messze nem elégséges ahhoz, hogy megvédje a régiót a kiújulástól”, és „a 60 év feletti, veszélyeztetett csoportok közül sokan továbbra is védtelenek” – írja a Guardian.
Annak ellenére, hogy az Egyesült Királyságban és az EU-ban csökkent a fertőzések, a kórházi kezelések és a halálesetek száma, Hans Kluge, a WHO európai regionális igazgatója arra szólította fel az embereket és a kormányokat, hogy az elkövetkező hónapokban továbbra is „óvatosságra és józan észre” törekedjenek.
A WHO új, Summer Sense elnevezésű tájékoztató kampányát bejelentve Kluge azzal folytatta, hogy arra szeretné ösztönözni az európaiakat, hogy „élvezzék a nyarat”, és hozzátette: „Ha utazni akarnak, gondoljanak a szükségletekre. Ha így döntenek, tegyék azt biztonságosan”.
A kormányoknak emellett „ki kell használniuk a jobb járványügyi helyzetet a tesztelés, a nyomon követés és a kórházi kapacitás további növelésére”, és „le kell vonniuk a tavalyi év tanulságait” – figyelmeztetett.
Az európai országok már elkezdték feloldani a korlátozásokat, mivel a fertőzőbb delta variáns tovább terjed a világban. Franciaország enyhítette az esti kijárási tilalmat, és megváltoztatta a kávézók, éttermek, üzletek és edzőtermek szabályait, míg Olaszországban és Belgiumban újra megnyitották a bárokat és éttermeket a szabadtéri kiszolgálásra, Németországban pedig az iskolák visszatértek a rendes kerékvágásba.
Katy Smallwood, a WHO vezető vészhelyzeti munkatársa a Guardiannek elmondta, hogy az ENSZ-ügynökséget aggasztják a delta variáns „jelentősen nagyobb fertőzőképességre utaló, nagyon jelentős bizonyítékai”, és hozzátette: „Láttunk kezdeti alapot a kórházba kerülés megnövekedett kockázatára, és láttunk némi bizonyítékot az immunrendszerből való kiszabadulásra, különösen egyetlen adag oltóanyag beadása után”.