Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

WHO: nem a védőoltás megalkotása, hanem a szétosztása a koronavírus elleni harc fő kihívása

A Kínából 2019 végén kiinduló, emberek millióit megfertőző koronavírus-járvány elleni harc legújabb fejezete a hatásos és biztonságos védőoltás megalkotása lenne, amin jelen pillanatban számos tudós dolgozik világszerte.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus szerint a globális COVID-19 elleni harc legfontosabb kihívása nem feltétlenül a védőoltás megalkotása jelen helyzetben, hanem annak világszerte történő disztribúciója,

„A siker elsőszámú fokmérője nem a vakcina kifejlesztésének gyorsasága lesz, hanem az, hogy hogyan tudjuk őket egyenlő módon szétosztani a lakosság körében. Nem áll szándékunkban egy olyan világot elfogadni, ahol egyesek védve vannak a vírus ellen, mások pedig nem” Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

mondta a WHO főizgazgatója.

A főigazgató ezeket a szavakat egy hétfői adománygyűjtő konferencia keretei között mondta, aminek célja legalább 7.5 milliárd font összegyűjtése, amit a különböző COVID-19 elleni védőoltások és gyógyszerek kutatására és fejlesztésére fordítanának.

Számos nagyhatalom részt vett ezen az eseményen, viszont az Egyesült Államok nem. Még az ENSZ főtitkára, Antonio Guterres is részt vett, aki kifejtette, hogy a tesztfelszereléseknek, vakcináknak és a gyógyszereknek is olcsónak kell lennie a küzdelem során:

„Ezek az új eszközök hozzájárulhatnak ahhoz, hogy teljesen az irányításunk alá tudjuk vonni a járványt, ehhez viszont közjavakként kell tekinteni rájuk, vagyis széles körben elérhetővé és megfizetethetővé kell tenni”

Már január óta megkezdődtek a vakcinák megalkotásának a munkálatai, amiből mára már több mint 100 áll fejlesztés alatt. A tudósok álláspontja szerint azonban a legoptimistább számítások alapján is 12-18 hónap, mire egy biztonságos és működőképes vakcinát piacra lehet dobni.

A hétfői virtuális adománygyűjtő konferencia résztvevői (EU, Nagy-Britannia, Norvégia, Kanada, Japán, Szaúd-Arábia) egy közös nyílt levelet is aláírtak, amiben kifejezték támogatásukat az olyan szervezetek felé, mint a WHO, a Bill és Melinda Gates Alapítvány, valamint a WellCome Trust, akik a COVID-19 elleni védőoltás megalkotása érdekében rengeteget tesznek.

A múlt hónapban Bill Gates alapítványa például globális szolidaritásra hívta fel az embereket, hogy a Föld hétmilliárd lakosának vakcinálása lehetségessé váljon. Ez a felhívás viszont heves vitát váltott ki Európában és az USA-ban egyaránt, ahol számos kötelező védőoltást ellenző csoport tiltakozott az ötlet ellen.

Eközben Izlandon a járvány hatására komoly turisztikai katasztrófa fenyeget:

https://liner.hu/izlandot-a-koronavirus-pandemia-miatt-turisztikai-katasztrofa-fenyegeti/

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.