A WHO szerint már nem a Covid a leghalálosabb betegség
A WHO jelentése szerint a Covid–19 tavalyi visszaesése után egy másik betegség követelte a legtöbb halálos áldozatot a világon 2023-ban.
Az Egészségügyi Világszervezet kedden közzétett jelentése szerint a tuberkulózis (tbc) 2023-ban a Covid–19 helyébe lépett, ugyanis a fertőző betegségekkel összefüggő halálozások első számú okává vált – írják a beszámolóban. A WHO felhívta a figyelmet a betegség felszámolására irányuló globális erőfeszítések kihívásaira, egyúttal részletezték: tavaly mintegy 10,8 millióan betegedtek meg tbc-vel, közülük 8,2 millió fő kapott hiteles orvosi diagnózist, szemben a 2022-ben jelentett 7,5 milliós adattal.
Kiemelik: a 2023-as diagnózisszám a legmagasabb, amelyet a WHO 1995-ös globális tbc-figyelésének kezdete óta regisztrált. A betegség okozta halálesetek száma a 2022-ben feljegyzett 1,32 millióról 2023-ban 1,25 millióra csökkent, de így is magasabb, mint bármely más fertőző betegség esetén. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a betegségteher csökkentésére irányuló globális erőfeszítések nem haladnak a tervezett ütemben, miközben jelentős előrelépésre lenne szükség a 2027-re kitűzött célok eléréséhez.
Az alacsony és közepes jövedelmű országok, amelyek a betegség terhének 98%-át viselik, jelentős finanszírozási hiányosságokkal küzdenek – magyarázzák. A téma kapcsán Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója úgy fogalmazott, miszerint „felháborító a tény, hogy a tbc még mindig rengeteg embert megbetegít és megöl, miközben meglennének az eszközök a megelőzésére, felismerésére és kezelésére egyaránt”.
Fontos megjegyezni: a tuberkulózis, avagy a gümőkór egy bakteriális fertőzés okozta betegség, amelyért a Mycobacterium tuberculosis nevű kórokozó a felelős. A cseppfertőzéssel terjedő fertőzés elsősorban a tüdőt támadja meg, de más szervek, például a gerinc, az agy és a vesék működését is károsíthatja. Időben felismerve a tbc gyógyítható, illetve többféle gyógyszer is elérhető rá. Ezenkívül a súlyos lefolyású megbetegedés megelőzésére védőoltást is kifejlesztettek több évtizeddel ezelőtt. Ez a BCG-oltás, amelyet Magyarországon a csecsemők a kötelező gyermekkori oltások részeként kapnak meg.
A WHO szerint a betegség multidrogrezisztens formája továbbra is közegészségügyi válsághelyzetet jelent – számolt be a Házipatika.com a Reuters cikke alapján, melyből az Index szemlézett. Korábban arról is írtunk, hogy bár jelenleg a legtöbb megbetegedés a KP 3.1.1 variánshoz köthető, az elmúlt hetekben az XEC okozta fertőzések aránya több mint kétszeresére nőtt. A szakértők azon a véleményen vannak, hogy az XEC gyorsabban terjed más variánsoknál.
Előbb-utóbb pedig akár át is veheti a KP 3.1.1 helyét a legdominánsabb variánsként. A XEC egyébként hasonló tüneteket idéz elő, mint a többi variáns, erről itt írtunk bővebben. Kemenesi Gábor virológus pedig elmondta: teljesen megszokott, normális folyamat, hogy a vírus változik, átalakul. Egyúttal arra utalt, hogy a Covid elleni játszma korántsem ért még véget. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy minden eddiginél felkészültebb az ország egy esetleges következő járványhelyzetre.