WHO: indiai köhögés elleni szirupok miatt halt meg több tucat kisgyermek
A WHO szerdán figyelmeztetett, a közelmúltban történt gambiai gyermekhalálozások egy Indiában gyártott köhögés elleni sziruppal hozhatók összefüggésbe.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán hivatalosan is bejelentette, hogy a közelmúltban Gambiában történt gyermekhalálozások összefüggésbe hozhatók egy Indiában gyártott köhögés elleni sziruppal.
A WHO közlése szerint Gambiában több tucat kisgyermek vesztette életét akut vesekárosodásban, ez pedig a szervezet szerint egy Indiában gyártott köhögés elleni sziruppal hozható összefüggésbe.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója a szervezet által tett megállapítások bejelentése során megosztotta, több gyógyszeres szirup kapcsán is lefolytatták a vizsgálatokat, melyek a gyanú szerint legkevesebb 66 kisgyermek halálát okozták Gambiában.
A CNN azt írja, a WHO jelenleg vizsgálatot folytat az indiai szabályozó hatóságokkal és a szirupokat gyártó céggel, az újdelhi székhelyű Maiden Pharmaceuticals vállalattal is, ám a vállalat egészen addig nem hajlandó nyilvánosan reagálni e megállapításokra, míg az indiai gyógyszerfelügyelet ki nem adja hivatalos állásfoglalását.
A WHO figyelmeztetett, a gambiai orvosok küzdenek
A WHO szerdán hivatalosan is orvosi termékriasztást adott ki, melyben arra kérte a szabályozó hatóságokat, hogy vonják ki a forgalomból a Maiden Pharma által gyártott termékeket: a figyelmeztetésben azt írták, a termékeket máshol is forgalmazhatják, ám egyelőre csak Gambiában azonosították őket.
A szervezet által kiadott riasztás a következő négy termékre vonatkozik: Promethazine Oral Solution, Kofexmalin Baby Cough Syrup, Makoff Baby Cough Syrup és Magrip N Cold Syrup.
A WHO azt is megosztotta, hogy a laboratóriumi vizsgálatok során „elfogadhatatlan” mennyiségű dietilén-glikolt és etilénglikolt találtak az érintett termékekben, melyek mérgező hatásúak, továbbá akut vesekárosodáshoz vezetnek.
A probléma azonban nem most kezdődött: a gambiai egészségügyi tisztviselők már júliusban kiadták a riasztást, miután hirtelen több tucat gyermek került kórházba akut veseproblémákkal, a hirtelen és gyors gyermekhalálozások pedig egyre komolyabb aggodalommal töltötték el a helyi orvosokat.
Végül egy mintából derült ki, hogy több tucat öt évnél fiatalabb beteg átlagosan 3-5 nappal azután betegedett meg, hogy egy köhögés elleni szirupból fogyasztottak. Miután Gambiában betiltották a gyártó termékeit, a gyermekhalálozások száma is drasztikusan visszaesett, ám azonnali cselekvésre van szükség, mivel a szóban forgó szirup nem csupán a gyógyszertárakban, de a kórházakban és a magánklinikákon is megvásárolható volt.