Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

16 milliárd dollárnyi hozzájárulást kér a WHO a koronavírus legyőzéséhez az országoktól

A WHO arra sürgeti a gazdag országokat, hogy fizessenek ki 16 milliárd dollárt, amely a Covid legyőzésére irányuló terv megvalósításához elengedhetetlenül szükséges.

...svg content...Fotó: MTI/Ujvári Sándor
Külföld

Takács Petra

Szerkesztő

Az Egészségügyi Világszervezet által vezetett, Covid-eszközökhöz való hozzáférést gyorsító program (ACT-A) célja, hogy a világjárvány leküzdéséhez szükséges eszközöket kifejlesszék, legyártsák, beszerezzék és terjesszék, amelybe beletartoznak a vakcinák, tesztek, orvosi kezelések és egyéni védőfelszerelések is.

ACT-A keretében született meg a Covax létesítmény, amely azt a célt hivatott szolgálni, hogy a szegényebb országok is hozzáférhessenek az oltásokhoz, amellyel január közepén értek el jelentős mérföldkövet, mivel eddig már több mint egymilliárd koronavírus elleni oltóanyagot szállítottak le – közölte az RTL Today.

Az ACT-A programjának kivitelezéséhez 23,4 milliárd dollárra volt szükség 2021 októbere és 2022 szeptembere között, azonban eddig csak 800 millió dollár gyűlt össze, így a gazdag országokat arra kérik, hogy 16 milliárd dollárral pótolják a hiányt. A fennmaradó összeget pedig a közepes jövedelemmel rendelkező országoknak kell önerőből finanszírozniuk.

A költségvetés alapján eddig csak hat ország, Kanada, Németország, Kuvait, Norvégia, Szaúd-Arábia és Svédország teljesítette a méltányos részesedésre vonatkozó kötelezettségvállalását, így Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök és Jonas Gahr Store norvég miniszterelnök 55 fővárosnak, köztük magas és közepes bevétellel rendelkezőknek írt levelet, amelyben arra biztatták őket, hogy térítsék meg a rájuk vonatkozó „tartozásokat”.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO vezetője szerint „a tudománynak köszönhetően már rendelkezünk minden olyan eszközzel, ami szükséges a koronavírus elleni küzdelemhez, ha pedig ezeket globálisan, szolidárisan megosztjuk, még idén véget vethetünk a fennálló globális egészségügyi vészhelyzetnek”.