Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Vakcinagyártó központokat hoz létre a WHO hat afrikai országban

Vakcinagyártó központokat hoz létre a WHO hat afrikai országban

Vakcinagyártó központokat hoz létre a WHO hat afrikai országban
Fotó: PentiumIII / Twenty20

A projekt célja az egészségügyi vészhelyzetek hatékonyabb kezelése és a globális lefedettség elérése.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) elsőként hat afrikai országgal – Egyiptommal, Kenyával, Nigériával, Szenegállal, Dél-Afrikával és Tunéziával – osztja meg a technológiát, amelynek segítségével saját mRNS oltóanyagot állíthatnak elő.

A cikk a videó után folytatódik

Az úttörő projekt célja, hogy segítse az alacsony és közepes jövedelmű országokat az mRNS vakcinák nagy mennyiségű, nemzetközi szabványoknak megfelelő előállításában, hogy Afrika ne függjön többé a más kontinensen található oltóanyaggyáraktól – számolt be a The Guardian.

A bejelentés ugyanazon a héten érkezett, amikor a Pfizer vakcinát gyártó BioNTech közzétette, konténerekből épített gyári létesítményeket tervez szállítani több afrikai országba, hogy lehetővé tegye az mRNS oltanyag helyi előállítását. Bár a WHO üdvözölte a döntést, nehezményezte, hogy a gyártó nem osztja meg az előállításhoz szükséges technológiát, ezen segít mostani lépésével.

A vakcinagyártó központokat elsősorban a COVID-19 járvány kezelésére hozták létre, de más oltóanyagokkal és termékekkel is bővíthető a gyártási kapacitás; készülhet itt a cukorbetegség kezelésére szolgáló inzulin, rákellenes gyógyszerek, valamint védőoltások olyan betegségek ellen, mint malária, tuberkulózis vagy a HIV.

„Semmilyen más esemény nem mutathatta volna meg jobban, mint a COVID-19 járvány, hogy mennyire korlátozó és veszélyes néhány vállalattól függővé tenni a globális közjavak elosztását”

– nyilatkozta a WHO vezetője, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros többször szorgalmazta, hogy a járvány leküzdése érdekében minden ország számára legyen biztosítva az oltóanyaghoz való hozzáférés, a gazdag nemzetek azonban készleteket halmoztak fel, Afrika pedig lemaradt a fertőzés elleni küzdelemben. Az egyes nemzetek világszerte arra törekednek, hogy az idei év közepéig elérjék a lakosság 70 százalékos átoltottságát, ezzel szemben Afrika lakosságának 80 százaléka még egyetlen dózist sem kapott.

Emmanuel Macron francia elnök úgy nyilatkozott, Afrika egészségügyi szuverenitásának támogatása és a helyi termelés beindítása kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy a régiók és országok képesek legyenek megvédeni magukat a válságok idején és békeidőben.