Öt óra alatt 130 földrengést okozott Izland második legnagyobb vulkánja (videó)
Izland egyik legnagyobb vulkánja, a Bardarbunga alatt öt óra leforgása alatt mintegy 130 földrengést regisztráltak, ami miatt a szakértők szerint közelgő kitörésre lehet számítani.
Az Izlandi Meteorológiai Hivatal (IMO) jelentése szerint a földrengéssorozat kedden reggel 6 óra után kezdődött a vulkáni kaldera északnyugati részén. A szeizmikus aktivitás 9 óra körül érte el csúcspontját, majd fokozatosan csökkenni kezdett, bár a térségben továbbra is észlelnek rengéseket.
A legerősebb földmozgást helyi idő szerint 8:05-kor mérték, amely a Richter-skálán 5,1-es erősségű volt. Ez a magnitúdó már kisebb károk okozására is képes, a szakértők szerint pedig további 17 olyan földrengést regisztráltak, amelyek erőssége meghaladta a 3-as fokozatot.
A vulkán alatt az elmúlt hónapokban fokozatosan növekvő szeizmikus aktivitást figyeltek meg. Az IMO közleménye szerint a Bardarbunga különlegességét az adja, hogy „szokatlanul nagy vulkáni rendszerről van szó, amelyet részben gleccser borít. A megfigyelt szeizmikus aktivitás összhangban van a magma felhalmozódása által okozott növekvő nyomással, amely a 2015-ös utolsó kitörés óta mozgásban van.”
Az ország legnagyobb jégsapkája, a Vatnajökull alatt elhelyezkedő vulkán utoljára 2014-2015 fordulóján tört ki. Akkor jelentős mennyiségű kén-dioxidot bocsátott ki, amely befolyásolta a levegő minőségét, azonban mivel nem került nagy mennyiségű vulkáni hamu a légkörbe, a közvetlen kitörési zónán kívüli légi közlekedést nem érintette jelentősen.
A jelenlegi helyzetre reagálva a hatóságok sárga riasztást adtak ki, amely a „normálisnál magasabb szeizmikus aktivitást” jelzi. A pilótákat külön értesítették a lehetséges vulkáni hamu jelenlétéről, amely veszélyeztetheti a légi közlekedés biztonságát.