Pusztulnak a halak a Kaposon és a Sión, olajos szennyezés okozza a problémát
Az elmúlt napokban több horgász is a Kapos-folyón és a Sió-csatornán észlelt halpusztulásról számolt be, és mostanra részben kiderült, mi áll a háttérben.
A Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság szerdán 7 órától elsőfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el a Kapos-folyó 90+659 és 91+692 kilométerszelvényei közötti szakaszára. A készültséget délelőtt 11 órakor másodfokúra, csütörtökön 12 órakor pedig már harmadfokúra emelték a 93+928 kilométerszelvény környezetében az észlelt olajos szennyezés továbbterjedésének megakadályozása miatt – áll a Pecaverzum beszámolójában.
Mint írják, a gondot az okozza, hogy a Magyar Cukor Zrt. hűtőtavainak friss vízzel való feltöltése az extrém időjárási viszonyok miatt nem volt lehetséges, ezért történt halpusztulás. A szennyezés eredetének kiderítése érdekében mintát is gyűjtöttek a Kaposból. Később kiderült, hogy olaj is szennyezte a folyó vizét, ezért kellett harmadfokú készültséget elrendelni – magyarázzák.
A kárelhárításon mindkét helyen jelenleg is dolgoznak a szakemberek, de tömeges halpusztulásról nincs szó. Végül hozzáteszik: mivel egyelőre a Kaposból vett vízminták kiértékelése folyamatban van, nem lehet tudni, hogy milyen szer okozta a szennyezést, és annak esetleg lehet-e káros hatása az emberi szervezetre.
Ezáltal pedig arra kérnek mindenkit, hogy amíg nem érkeznek meg az vízminták eredményei, a Kaposból és a Sióból ne fogyasszanak halat – szemlézte az Infostart a portál tájékoztatását. De korábban azt is megírtuk, hogy beavatkozásra volt szükség a Balatonnál, miután gond volt a halakkal. Mint kiderült, két hete kihelyezték a törpeharcsafogó varsákat a balatoni kikötőkbe a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. munkatársai, így ismét teljes intenzitással zajlik a gyérítési munka.
A beszámoló szerint az elmúlt évek tapasztalatai igazolták, hogy a balatoni varsás törpeharcsa-gyérítés legeredményesebb időszaka a szeptember végétől a tartós fagyok beálltáig terjedő időszak. Jól fognak még a varsák a tavaszi felmelegedésekkor is, a nyári legmelegebb hónapokban viszont kevésbé, ráadásul az idegenforgalmi szezonban a fogóeszközök sokszor „útban vannak”. Emellett fontos tudni, hogy súlyos büntetésre számíthat, aki megzavarja a balatoni törpeharcsagyérítést, a részletekről itt írtunk.