Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
356,78 Ft
Euró
395,33 Ft
Font
468,26 Ft
Bitcoin
59,903 $

Vizsgálódik a GVH, miért drágulnak az áruk jelentősen a hazai üzletláncokban

A Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indít a kormány kezdeményezésére az élelmiszerárak jelentős emelkedése miatt.

...svg content...Fotó: Pexels / Illusztráció
Gazdaság

Szabó Kata

Szerkesztő

A Nemzetgazdasági Minisztérium aggályosnak és túlzottnak ítélte meg a nagy üzletláncokban tapasztalt áremeléseket, a tárca adatai szerint ugyanis júliusban a kötelező akciók megszüntetését követően a liszt ára 80 százalékkal, a tejé 45 százalékkal, míg a cukoré 25 százalékkal emelkedett. A drágulás jelentős terhet ró a fogyasztókra, akik közül többen már a mindennapi szokásaikon is kénytelenek változtatni.

Az RTL Híradó által megszólaltatott vásárlók arról számoltak be, hogy takarékossági intézkedéseket vezetnek be háztartásaikban. Egy megkérdezett nő például elmondta: „Inkább használjuk ezeket az édesítőszereket, az nagyon sokáig elég és ezzel tudok rengeteget megspórolni a cukorral.” Soron kívül A korábbinál négyszer több pénz jut idén gyermekétkeztetésre

A minisztérium közleménye szerint az érintett kiskereskedelmi láncok magatartása aggályos, az áremelések mértéke pedig túlzó, ezért a tárca versenyjogi vizsgálatot kezdeményezett a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH).

Horváth Bálint, a GVH szóvivője elmondta: „Ez akkor lehet különösen aggályos, hogy ha az bebizonyosodik, hogy egyes kereskedők az áraikat összehangoltan, egymással egyeztetve határozták meg, akár emelték. Ezt a tényezőt is megvizsgálják a Gazdasági Versenyhivatal szakértői.”

A Kereskedelmi Szövetség üdvözölte a vizsgálatot és rámutatott, hogy a kötelező akciók kivezetésével újra életbe lépett az a szabály, amely tiltja a beszerzési ár alatti értékesítést. A szövetség álláspontja szerint a korábbi kötelező akciók jelentősen torzították az élelmiszergyártást.

Raskó György agrárközgazdász véleménye szerint az áremelkedések hátterében az ÁFA, a különadók, a bérek és a működési költségek állnak, amelyek most épültek be az élelmiszerek fogyasztói árába. A szakértő ezért kétli, hogy a versenyhivatal jelentős szabálytalanságokat tárna fel a vizsgálat során.