Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy virológus szerint a vírus eredete után nyomozóknak ki kell hallgatniuk a vuhani piacon dolgozókat

Egy vezető tudós arra szólította fel a koronavírus-járvány eredete után kutató nyomozókat, hogy a koronavírus-járvány további vizsgálata során a vuhani Huanan tenger gyümölcsei piacának eladóit is hallgassák ki.

...svg content...Védõmaszkos járókelõk a tenger gyümölcseit árusító vuhani Huanan piac mellett 2020. december 29-én. Az épületet kapcsolatba hozták az új koronavírus-járvány kitörésével, ezért az alsó szint, ahol a vírus feltehetõleg elõször megjelent, 2020. január 1. óta zárva van, az emeleten lévõ optikai üzletek viszont nyitva tartanak. Az egész világra kiterjedõ koronavírus-járvány gócpontjában, Vuhanban, Hupej tartomány több mint 11 millió lakosú székvárosában az élet visszatér a normális kerékvágásba. MTI/EPA/Roman Pilipej
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Eddie Holmes professzor csatlakozott azon hangok egyre növekvő kórusához, amelyek fokozott erőfeszítéseket követelnek a járvány forrásának azonosítására, miután Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke utasította az amerikai hírszerző közösséget, hogy fokozza a koronavírus eredetének vizsgálatát, mivel egyre népszerűbb az az elmélet, hogy a vírus egy vuhani laboratóriumból származhat. Elárulta, hogy a 18 hírszerző ügynökség közül kettő az állati kapcsolat, egy pedig a laboratóriumi elmélet felé hajlik.

Továbbra is sokan úgy vélik, hogy a vuhani piac áll a koronavírus-járvány középpontjában, mint egy erősítő esemény, és hogy a vírus egy állatfajról került át az emberre. Január 31-én az Egészségügyi Világszervezet által vezetett tudóscsoport látogatott el a piacra, jelentésük szerint azonban csak két stand üzemeltetőjével készítettek interjút, és egyikük sem foglalkozott vadállatokkal való kereskedelemmel.

Holmes, a Sydney-i Egyetem fertőző betegségek evolúciójának és megjelenésének szakértője, aki 2014-ben látta, hogy élő vadállatokkal kereskednek a Huanan-piacon, elmondta: „Mivel a vadon élő állatok jelentik a legnagyobb kockázatot, ennek kellett volna prioritást élveznie a WHO piacot érintő vizsgálatában. Azonban nem vagyok biztos abban, hogy ki ellenőrizte a WHO menetrendjét, így lehet, hogy ez nem volt a kezükben” – tette hozzá. „Legalábbis ezeket az eladókat újra ki kell hallgatni a vírus eredetének további vizsgálata során.”

„A Huanan piac szerepe a járvány kialakulásában további és részletes vizsgálatot igényel. Tudjuk, hogy a SARS-CoV egy hasonló piacon jelent meg 2002 környékén, és hogy az abban a járványban érintett állatok közül néhány – például a nyestkutyák – szintén jelen volt a Huanan piacon az elmúlt években. Fontos tudni, hogy 2019 augusztusa és novembere között milyen állatfajokat árultak a Huanan piacon, honnan származnak, és hogy ezek a forráspopulációk még mindig hordoznak-e fertőzött állatokat. A Vuhani Virológiai Intézethez hasonlóan a teljes átláthatóság rendkívül fontos”

– tette hozzá.

A kínai média beszámolói a járvány kitörésének kezdetén azt állították, hogy a piac bezárása előtt élő emlősök voltak jelen a piacon, ahogyan azt az akkoriban terjesztett videók és fényképek is alátámasztják. A WHO tavaly novemberi jelentése is azt állította, hogy 2019. december végén 10 stand üzemeltetői kereskedtek élő vadállatokkal, köztük mókusokkal, rókákkal, mosómedvékkel, vaddisznókkal, óriásszalamandrákkal és sünökkel. A jelentés szerint a piacon forgalmazott egyéb tenyésztett vadállatok között kígyók, békák, fürjek, bambuszpatkányok, nyulak, krokodilok és borzok is voltak.

A legfrissebb Kína-WHO közös jelentés szerint nem voltak élő emlősök a helyszínen, amikor a vuhani erdészeti hivatal, a vuhani erdészeti rendőrség, a helyi járványvédelmi és járványmegelőzési központ és a helyi piacfelügyeleti hatóságok ellenőrei 2019. december 31-én megérkeztek, majd 2020. január 1-jén bezárták a piacot. Peter J Li, a Humane Society International kampánycsoport állatjóléttel és a kínai vadállat-kereskedelemmel foglalkozó szakértője elmondta, hogy a wuhani helyi források már évek óta jelentettek élő vadon élő emlősöket a piacon, és jelezték, hogy legalább 2019 novemberéig még mindig jelen voltak.

„Amikor a vírus először tört ki, az emberek elkezdték látni az összes ott kiállított (eladó vadon élő állatokat bemutató) hirdetést, majd ezeket hirtelen eltávolították. Ha azt mondták, hogy ott vannak, akkor biztosan ott is voltak”

– mondta Li.

A Proceedings of the Royal Society B című folyóiratban tavaly áprilisban közzétett tanulmány szerint a koronavírushoz hasonló vírusok terjedésének kockázata a fenyegetett és veszélyeztetett vadon élő állatok esetében a legnagyobb, amelyek populációja nagyrészt a vadászat, a vadkereskedelem és az élőhely elvesztése miatt csökkent. Kína 2020 februárjában bejelentette a vadon élő állatok kereskedelmének és fogyasztásának tilalmát, de továbbra is mentességet hagyott a szőrmefajták tenyésztésére, szórakoztatási célokra és a hagyományos kínai gyógyászat alapanyagaként tartott vadon élő állatok számára – írja a Guardian.

NASA: újabb részletek jelentek meg, milyen lesz a következő holdra szállás

Az űrügynökség a weboldalán képeket is megosztott, amelyeken a történelmi pillanat látható.

Kitiltanák a fiatalokat, a törvény elhalasztását kérik az ausztrál közösségi oldalak

A törvény célja az ausztrál miniszterelnök szerint az, hogy enyhítsék a közösségi média által okozott „károkat”. A Digital Industry Group ügyvezető igazgatója szerint azonban nem volna szabad elhamarkodottan dönteni.

Halálra égett egy mozgáskorlátozott nő Csömenden

Halálos tűzeset történt Csömenden, ahol egy mozgáskorlátozott nő vesztette életét, nem lehetett rajta segíteni.

Elgázolt egy embert a HÉV