Világszerte válnak erőszak áldozataivá az egészségügyi dolgozók a pandémia miatt
Több száz olyan esetről tettek jelentést a kutatók, melyek során egyértelműen a koronavírus-járványhoz köthető félelmek és bizalmatlanságok táplálták az egészségügyi dolgozók sérelmére elkövetett erőszakot és fenyegetéseket.
Február elején Nigériában két ápolónőre támadtak rá egy Covid-19-ben elhunyt beteg szerettei, egyikük csonttörést szenvedett, másikukat addig verték, amíg kómába nem esett.
A támadás után az owoi kórház ápolói két héten keresztül nem voltak hajlandóak felvenni a munkát és a biztonsági intézkedések megerősítését követelték. A nigériai incidens nem egyedülálló a világon, az Insecurity Insight és a Kaliforniai Egyetem jelentései szerint több mint 1100 fenyegetés vagy támadás érte az egészségügyi dolgozókat az elmúlt egy évben – írja az AP Hírügynökség.
A kutatók megállapították, hogy a több mint 1100 eset közül legalább 400 a koronavírushoz köthető, és a legtöbbet félelem vagy frusztráció motiválta, és kiemelték, hogy ez akkor különösen veszélyes, amikor a legnagyobb szükség van az egészségügyi dolgozók munkájára.
Az egészségügyi szakembereknek a sebészektől kezdve egészen a mentőkig már a a világjárvány kirobbanása előtt is meg kellett küzdeniük a betegek és pácienseik szeretteinek fenyegetésével és támadásával, mely a szakértők szerint félelemből és bizalmatlanságból ered, de a koronavírus körüli bizonytalanságok jelentősen felerősítették a problémát.
A kutatók a legtöbb támadást az elmúlt év tavaszára és nyarára teszik, ez az az időszak, amikor a járvány először söpört végig a Föld minden pontján. Mégis, az elmúlt néhány hónap eseményei, mint a nigériai támadás vagy a hollandiai tesztközpont felgyújtása arra engednek következtetni, hogy a fenyegetésnek koránt sincs még vége.