Világrekord: több mint 4 ezer elektródát ültetett egy emberi agyba a Neuralink riválisa
A rekordot még áprilisban állították fel.
Világrekordot döntött a Precision Neuroscience, mely több mint 4096 elektródát ültetett egy emberi agyba – méghozzá nem is kicsivel szárnyalták túl az eddigi, 2048-as csúcsot. A HVG az Interesting Engineeringre hivatkozva azt írja, az elektródák magasabb száma több adat mozgatását teszi lehetővé az agyból (vice versa), mely kibővíti az interfész képességeit. A rekordot még áprilisban állították fel a New York-i Mount Sinai Health System egészségügyi szolgáltató egyik kórházában, egy, az implantátum tesztelésére épülő klinikai vizsgálat során.
A cég implantátuma a Layer 7 Cortical Interface nevű megoldást alkalmazza, amely egy vékony tömbnyi mikroelektródából áll – derül ki a cikkből. Úgy fejlesztették ki, hogy a szövet károsítása nélkül illeszkedjen az agykéreghez, emellett érdemes még hozzátenni: valamennyi tömb 1024 elektródából áll; ezek átmérője 50-től 380-ig terjed, és egy egyedi hardveres interfészhez csatlakoznak. Az említett vizsgálat során négy tömböt helyeztek el a páciens agyára, s összesen 8 négyzetcentiméternyi területet fedtek le így az elektródák – magyarázzák.
A Precision rendszere mind a négy tömbből továbbította az adatokat, részletes vizualizációt generálva az agy motoros-érzékelési határairól. Ez a sebészek számára egy fontos határvonal a műtétek során. Hozzáteszik: a céget 2021-ben alapította négy, korábban a Neuralinknél dolgozó csapat, a megoldásukat már több emberrel is vizsgálják. Terveik szerint 2025-ben dobják piacra az első kereskedelmi célú terméküket. De arról is beszámoltunk, hogy a Neuralink már egy emberbe is beültette az első agy-számítógép interfészét.
Az lehetővé teszi az alany számára, hogy a gondolataival irányítson egy számítógépet, Elon Musknak azonban nagy tervei is vannak a Neuralinkkel: az implantátumoktól az elhízás, az autizmus, a depresszió és a skizofrénia gyógyítását reméli. Egy hónapja viszont arról érkezett hír, hogy problémákba ütközött a milliárdos cégének implantátuma, az ugyanis váratlanul elkezdett leválni a páciens agyáról. A Neuralink azt nem árulta el, mi okozta a problémát, de állította, hogy sikerült visszaállítani a működését. Ugyanakkor kiemelték: a chip romló képességei nem veszélyeztették az alany egészségét.