Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Világrekord: több mint 4 ezer elektródát ültetett egy emberi agyba a Neuralink riválisa

A rekordot még áprilisban állították fel.

...svg content...Fotó: Precision Neuroscience
Orvostudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Világrekordot döntött a Precision Neuroscience, mely több mint 4096 elektródát ültetett egy emberi agyba – méghozzá nem is kicsivel szárnyalták túl az eddigi, 2048-as csúcsot. A HVG az Interesting Engineeringre hivatkozva azt írja, az elektródák magasabb száma több adat mozgatását teszi lehetővé az agyból (vice versa), mely kibővíti az interfész képességeit. A rekordot még áprilisban állították fel a New York-i Mount Sinai Health System egészségügyi szolgáltató egyik kórházában, egy, az implantátum tesztelésére épülő klinikai vizsgálat során.

A cég implantátuma a Layer 7 Cortical Interface nevű megoldást alkalmazza, amely egy vékony tömbnyi mikroelektródából áll – derül ki a cikkből. Úgy fejlesztették ki, hogy a szövet károsítása nélkül illeszkedjen az agykéreghez, emellett érdemes még hozzátenni: valamennyi tömb 1024 elektródából áll; ezek átmérője 50-től 380-ig terjed, és egy egyedi hardveres interfészhez csatlakoznak. Az említett vizsgálat során négy tömböt helyeztek el a páciens agyára, s összesen 8 négyzetcentiméternyi területet fedtek le így az elektródák – magyarázzák. Soron kívül Izrael kiiktatta a Hamász vezérét, de a háború nem ért véget

A Precision rendszere mind a négy tömbből továbbította az adatokat, részletes vizualizációt generálva az agy motoros-érzékelési határairól. Ez a sebészek számára egy fontos határvonal a műtétek során. Hozzáteszik: a céget 2021-ben alapította négy, korábban a Neuralinknél dolgozó csapat, a megoldásukat már több emberrel is vizsgálják. Terveik szerint 2025-ben dobják piacra az első kereskedelmi célú terméküket. De arról is beszámoltunk, hogy a Neuralink már egy emberbe is beültette az első agy-számítógép interfészét.

Az lehetővé teszi az alany számára, hogy a gondolataival irányítson egy számítógépet, Elon Musknak azonban nagy tervei is vannak a Neuralinkkel: az implantátumoktól az elhízás, az autizmus, a depresszió és a skizofrénia gyógyítását reméli. Egy hónapja viszont arról érkezett hír, hogy problémákba ütközött a milliárdos cégének implantátuma, az ugyanis váratlanul elkezdett leválni a páciens agyáról. A Neuralink azt nem árulta el, mi okozta a problémát, de állította, hogy sikerült visszaállítani a működését. Ugyanakkor kiemelték: a chip romló képességei nem veszélyeztették az alany egészségét.

Shane Tusup eddig hallgatott, nagyon keményen üzent Hosszú Katinkának

Shane Tusup keményen üzent Hosszú Katinkának, amire minden bizonnyal lesz válasz az olimpiai legenda részéről.

A tudósok szerint olyan napkitörések jöhetnek, amikre rég volt példa

Az egyik szakértő hangsúlyozta: a következő hónapokban tovább fokozódhat a napkitörések, geomágneses viharok előfordulása, amelyek intenzívebb sarki fényt és potenciálisan veszélyes napviharokat okozhatnak a Földön.