Felfedezték a világ legerősebb anyagát, ami könnyebb, mint a műanyag, és masszívabb, mint az acél
Az MIT mérnökei kifejlesztettek egy ultravékony anyagot, ami egyúttal tartós is, így járművekben és elektronikai cikkek komponenseiként egyaránt alkalmazható.
A polimerek sokoldalúan felhasználható anyagok, ezért nem véletlen, hogy a hagyományos műanyagok legfőbb alkotóelemeiként használják őket. Mikroszkóp alatt általában görbe szálaknak, monomerekből álló egydimenziós láncoknak tűnnek, viszont háromdimenziós formába hozhatók olyan gyártási módszerekkel, mint például a fröccsöntés.
Meglepően nehéz volt azonban a polimereket kétdimenziós lapokká összefogni. Bár egyes kutatók részsikereket értek el a technológia finomítása során, az így kapott anyagok olyan hibákkal rendelkeztek, amelyek csökkentették szilárdságukat és egyéb hasznos tulajdonságaikat.
Az MIT tudósai olyan új gyártási módszert fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi, hogy a polimerek úgy alakítsanak ki 2D-s lapokat, hogy közben megmaradjon a szilárdságuk. A csapat monomerként melaminnal kezdte, amelynek szerkezete szén- és nitrogéngyűrűkből áll. A megfelelő körülményeknek kitett oldatban ezek a molekulák oldalirányban korong alakúvá nőnek, amelyek aztán egymásra rakódnak, a hidrogénkötések pedig összetartják a rétegeket.
A lenyűgöző tulajdonságokkal rendelkező, különleges anyagot a kutatócsapat 2DPA-1 névre keresztelte. Bár rendkívül vékony és könnyű, a polimer folyáshatára kétszerese az acélénak, és a golyóálló üveghez képest hatszor nagyobb erőre van szükség ahhoz, hogy deformálódjon, ezenfelül a gázok és folyadékok számára teljesen áthatolhatatlan.
Ilyen képességekkel a 2DPA-1 könnyű, tartós, vízálló bevonatot képezhetne járművek, elektronikus eszközök, például mobiltelefonok és okosórák részére, vagy akár építőanyagként is felhasználható lenne.
Mivel az előállítási módszer könnyen skálázható és méretezhető, ezért más típusú anyagok legyártásához is átalakítható, bár költséghatékonyság szempontjából nem biztos, hogy a legjobb alternatíva.