Már trendi vidékre költözni, kibontakozóban az élhető vidék lehetősége
Egyre többen döntenek úgy, hogy vidéken folytatják az életüket, ahol számos jó lehetőség rejlik.
Egyre inkább kibontakozik az élhető vidék lehetősége Magyarországon – mondta a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség elnöke csütörtökön egy konferencián, az Országházban. Harrach Péter a Keresztény Civil Szervezetek Országos Fóruma által rendezett Élhető vidék című rendezvényen úgy fogalmazott, a vidéki ember életformája, gondolkodása – természetközeliségéből fakadóan – más, mint a városi ember világa, a vidéki embert élhető világ veszi körül.
A tanácskozáson pillanatfelvételt tudnak készíteni a magyar világról, és arról, hogyan él a vidéki ember ebben a világban, valamint, hogy milyen lehetőségeket lát a vidékért felelős kormányzat a jövőben – közölte Harrach Péter.
Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos a Magyar Falu programot mutatta be, amelynek elindítására – beszámolója szerint – azért volt szükség, mert az 1950-es évektől kezdve, majd a 2000-es években, a Gyurcsány-kormány alatt egyre gyorsabban ürült ki a vidék.
Vidékbarát a kormány
Ezt a folyamatot meg kellett állítani, mert a kistelepülések olyan értékeket őriznek, amelyek ha elvesznek, azzal az egész ország veszít – fogalmazott a kormánybiztos. Ezért alakult 2010 után „vidékbarát” kormány, és ezért indították el 2019-ben a Magyar Falu programot, amelynek négy pillérre van: a pályázati rendszer, a falusi csok, a falusi útalapprogram és a helyi gazdasági szereplők támogatása – ismertette Gyopáros Alpár.
A programnak köszönhetően már nem a falvak megmentéséről, hanem a falvak versenyelőnyének megteremtéséről lehet beszélni, ráadásul négy éve folyamatosan nő a falvak népessége – mondta. Vecsei Miklós felzárkózásért felelős miniszterelnöki biztos a mélyszegénységben élőknek indított Jelenlét program bemutatása során azt hangoztatta, a legfontosabb, hogy ne „fentről” döntsék el, mire van szükség a falvakban, hanem kérdezzék meg az ott élőket, és vonják be a civileket is, mert „ők nagy eséllyel nem cserélnek értékrendet”.
A programba bevont 300 településen élő 300 ezer ember legnagyobb problémája, hogy nincsenek céljaik, ők nem csupán szegények, hanem „nyomorúságban” élnek, mert még „jövőképük” és „akaratuk” sincs – hívta fel a figyelmet a miniszterelnöki biztos.
(MTI)