Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
354,16 Ft
Euró
394,02 Ft
Font
467,74 Ft
Bitcoin
58,143 $

Vidéken egyre nagyobb a baj, sorra zárnak be a postahivatalok

A kistelepülések nem értik, miért kellene átvállalniuk egy állami cégtől a veszteségesen elvégzett feladatokat.

...svg content...Fotó: MTI/Mónus Márton
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Az elmúlt hetekben több tucatnyi településen „adta fel” a Magyar Posta az állami feladatát, s keresett másokat a hivatal működtetésére. Az állami szolgálató honlapján augusztus végi frissítéssel megjelent azoknak a postahivataloknak a legújabb névsora, amelyek bezárnak, és postapartnerként üzemelnek tovább: ilyen lesz többek között a pusztakovácsi, a szalonnai, a nagypeterdi, a somogyfajszi, a szelevényi és a tiszasasi hivatal (szeptember közepén térnek át az új működtetési formákra) – írja a Népszava.

De a cikkből az is kiderül: sok kistelepülésen, ahol az önkormányzat nem szállt be legalább egy helyiséggel a posta megmaradásába, a Coop-üzletekben alakítottak ki hivatalokat annak fejében, hogy a cégcsoport egy energia-korszerűsítő pályázat részeként felújíthatta az üzleteket. Az ennek részeként megkötött postai feladatellátási szerződések időtartama azonban lassan lejár, s egyelőre nem tudni, a Coop hány helyen tervezi azt újra megkötni. Míg Homokszentgyörgyre augusztus elejétől mobilposta jár a faluban, de csak fél órát tölt ott, aminek a helyiek nem nagyon örülnek. Soron kívül Lassan, de biztosan naposra fordul a borongós időjárás kedden, csak elszórtan lehetnek záporok

Augusztusig az önkormányzat épületében működött a szolgáltatóhely, a falu pedig korábban is csak jelképes összeget kért bérleti díjként, ám ezt is elengedték volna, ha megmarad a fiók, akárcsak részleges nyitvatartással. A település vezetője hozzátette: csak úgy maradhatott volna meg a hivatal, ha az önkormányzat fizeti az alkalmazottat, ám erre nincs pénzük. A falu eddig sikertelenül keresett olyan vállalkozókat, akik postapartnerként átveszik az intézmény működtetését – jegyezte meg. A homokszentgyörgyieknek most a távolabb lévő Szulokra kell eljárniuk, ha postahivatalban akarják intézni a dolgaikat, ugyanis az állami cég a szomszédos Ladon is bezárta a postát.

De Borsodbótán is hasonló a helyzet: a polgármester szerint őket is „kóstolgatta” a Magyar Posta. Mint mondta, idén tavasszal készítettek egy felmérést, s felajánlották az önkormányzatnak, hogy működtesse a hivatalt, ám erre nem lenne pénzük. A térségben egyébként két postahivatalt is bezártak (Csokvaományban és Csernelyben), ha pedig Borsodbótát is eléri „a postai végzet”, az önkormányzat akkor sem fogja átvenni a szolgáltatást, mert így is nehezen jönnek ki a költségvetésükből. Augusztus elején már reagált a posta a bezárásokkal kapcsolatban, akkor a vállalat Kommunikációs Osztálya azt a választ adta: a döntés hátterében az ügyfélforgalom csökkenése áll.

Az ezzel kapcsolatos részletekre ebben a cikkben tértünk ki bővebben. Továbbá azt is megírtuk, hogy a kulturális államtitkárság új programja révén elkerülhető lehet egyes kistelepülési posták bezárása. Ugyanis a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkársága új megoldást javasol a kistelepülési posták megmentésére: a tervek szerint a bezárásra ítélt postahivatalokat a helyi művelődési házakba költöztetnék át, ezzel biztosítva a szolgáltatás folytonosságát. Závogyán Magdolna kulturális államtitkár még július végén, egy Kaposváron tartott sajtótájékoztatóján ismertette az elképzelést.