Vérvizsgálattal szűrnék az álmos sofőröket
A fáradtan vezetés hasonló veszélyeket rejt, mint az ittasság.
Habár a tudósok öt órában húzták meg a minimális alvásmennyiség határát, ennél azért valamivel bonyolultabb a helyzet, és vérvizsgálat szükséges ahhoz, hogy kiderüljön, mennyire befolyásolta a sofőrt a fáradtság a vezetésben.
Az alvás mennyisége mellett természetesen a minősége is lényeges, a most még fejlesztés alatt álló módszerrel viszont akár már két éven belül kimutatható lesz az alváshiány, amely a baleseteknél perdöntő bizonyítéknak minősülhet.
„Kell egy olyan rendszer, amellyel ellenőrizhető, hogy valaki eleget aludt-e, mert ezzel mások életét veszélyeztetheti” – mondta Steven Lockley professzor, a Harvard orvosi egyetem alvásszakértője, aki a NASA alvásbiztonsággal kapcsolatos tanácsadója – írja a The Guardian.
A mikroalvásos balesetek továbbra is rengeteg balesetet okoznak, és hiába a figyelmeztető táblák és a munkahelyi egészségügyi vizsgálatok, az inszomnia könnyen rejtve maradhat, az alvászavarok pedig még azoknál is megjelenhetnek, akik amúgy ránézésre eleget pihennek.
A Melbourne-ben található Monash Egyetemen Clare Anderson professzor vezeti azt a csapatot, akik a módszer kifejlesztésén dolgoznak, és eddig öt olyan biomarkert azonosítottak a vérben, amelyek 99%-nál nagyobb pontossággal képesek kimutatni, hogy valaki 24 órát vagy annál többet volt-e ébren.