Megkezdődött a Velencei-tó feltöltése, így áll most a vízszint
Az ország harmadik legnagyobb természetes tava tavaly a felmelegedés és vízpótlás hiánya miatt csaknem teljesen eltűnt, év végén azonban megkezdődött a feltöltés, bár messze még az ideális vízszint.
Tavaly példátlan vízhiány sújtotta a Velencei-tavat, a sekély vízben vészesen lecsökkent oxigénszint pedig a halpopuláció pusztulását okozta, ökológiai katasztrófával fenyegetve az élőhelyet. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) a vízpótlás mellett döntött, amit a Zámolyi- és Pátkai-tározók vizével tervezett megoldani – számolt be az Infostart.
Az enyhe őszi időjárás miatt azonban a feltöltés váratott magára, a tározók vizében ugyanis túl magasra nőtt az alga- és szervesanyag-tartalom. Először csak a Zámolyi-tározó vizét engedték át a Pátkai-tározóba, majd a vízminőségi paraméterek javulása után, december 8-tól kezdődött meg a víz áteresztése a Velencei-tóba.
Ennek – és az azóta a környéken hullott 30 milliméter csapadéknak – köszönhetően szerdán az agárdi mércénél 99 centiméter volt a víz szintje, vagyis 13 centiméterrel emelkedett; a vízpótlás megkezdésekor még csupán 83 centiméter volt a vízállás. A jelenlegi érték azonban messze elmarad még a tó alsó szabályozási szintjétől, ami a téli időszakban 130 centiméter lenne.
Az OVF arról számolt be, a következő két hónapban átlagos csapadékmennyiség várható, vagyis a vízszint tovább emelkedik, a jelenlegi alacsony vízállás pedig nem okoz visszafordíthatatlan károkat a vízi élővilágban.