Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

A vártnál gyorsabban növekedett Magyarország energiatárolási kapacitása, több mint a duplájára nőtt

Hatalmas hírt jelentett be az Energiaügyi Minisztérium.

...svg content...Fotó: Facebook/Energiaügyi Minisztérium
Gazdaság

Takács Petra

Szerkesztő

A vártnál jóval gyorsabban növekedett Magyarország energiatárolási kapacitása: 2024 elejére az akkumulátoros tárolók teljesítménye több mint kétszeresére emelkedett – jelentette be az Energiaügyi Minisztérium (EM) és a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. a tárca Facebook-oldalán.

A MAVIR adatai szerint 2023 végén 21,8 megawattnyi akkumulátoros energiatároló működött az országban, ami leginkább az időjárásfüggő megújuló energiaforrások rendszerbe integrálását segítette.

2024-re ez az érték már 55,3 megawattra nőtt, meghaladva az idei évre előzetesen kitűzött célokat. A kormányzat támogatásával 2026 végére várhatóan a jelenlegi kapacitás tízszeresére bővül, tovább növelve Magyarország energiafüggetlenségét és ellátásbiztonságát.

A bejegyzés szerint a zöldenergia térnyerése kiemelt cél, hiszen Magyarország a termelés és tárolás terén is vezető szerepre törekszik: a 2023-as évben a hazai villamosenergia-termelés negyedét napelemes rendszerek biztosították, ami nemcsak a legnagyobb arányt jelentette Európában, de a leggyorsabb ütemű növekedést is.

A megújuló energia tárolása rendkívül fontos, mivel a termelés és a fogyasztás nem mindig esik egybe: napos időben és csúcstermelési időszakokban a megtermelt áramot akár exportra is lehet bocsátani, míg este és kedvezőtlen időjárási körülmények között Magyarország importra szorul. A modern energiatárolók beépítése azonban segít a hálózati ingadozások kiegyenlítésében, ezért a kormány közel 100 milliárd forinttal támogatja az ipari energiatárolók fejlesztését.

Két nagyszabású projekt is megvalósul: a MAVIR Szolnokon építi meg az ország eddigi legnagyobb energiatárolóját, míg más áramszolgáltatók további kapacitásokat fejlesztenek. Mindemellett vállalatok széles köre alakíthat ki összesen 440 megawattnyi új tárolókapacitást.

A háztartások is támogatást kaphatnak a Napenergia Plusz program keretében, ami eddig mintegy 21 ezer nyertes pályázónak biztosított pénzügyi segítséget napelemes és energiatárolós rendszerek kiépítéséhez.