Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,98 Ft
Euró
393,87 Ft
Font
460,64 Ft
Bitcoin
70,610 $

Válság Brazíliában: több mint 3000 ember veszti életét naponta

Az Orvosok Határok Nélkül humanitárius katasztrófának nevezte a brazíliai egészségügyi válságot, Bolsonaro szerint a korlátozások éhinséget és nyomort hoznának az országba. Naponta több mint 3000 ember veszti életét koronavírusos megebetegedés következtében.

Fotó: Marco Antonio Victorino/Pexels
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

Az egészségügyi tisztviselők figyelmeztetése szerint sok kórházban veszélyes mértékű a hiány a nyugtató hatású készítményekből és más alapvető gyógyszerekből, amelyeket a súlyosan beteg koronavírusos páciensek kezelésére használnak. 

Egyes egészségügyi intézmények már teljesen felélték a készleteiket, míg más kórházakban a következő napokban is elfogynak a szükséges gyógyszerek, hacsak nem érkezik újabb szállítmány – írja az NPR Soron kívül Nem sok bolt lesz nyitva az ünnepek alatt, érdemes hamar letudni a bevásárlást

A járvány napi halálos áldozatainak száma átlagosan átlépi a 3000 főt Brazíliában – ez a világ legmagasabb halálozási aránya jelenleg. A brazil Egészségügyi Minisztérium szerint az országban eddig 365.444 ember vesztette életét koronavírusos megbetegedés következtében.

Az ország több pontján jelenlévő Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi egészségügyi szervezet Brazília egészségügyi válságát “humanitárius katasztrófának” nevezte. 

A brazil hatóságok a bizonyítékokon alapuló közegészségügyi intézkedések bevezetésének megtagadásával túl sok embert túl korai sírba küldtek

– közölte Dr. Christos Christou, az MSF nemzetközi elnöke szerdai nyilatkozatában. Dr. Christou szerint Brazília állandó gyászállapotban van, az ország egészségügyi rendszere pedig közel áll a teljes összeomláshoz. 

A gyógyszerhiányra elsősorban a dél-amerikai ország leggazdagabb és legnépesebb állama, São Paulo hívta fel a figyelmet – Brazília összes koronavírusos elhunytjának  csaknem negyedét ebben a régióban regisztrálták. Az állam vezetése szerint az egészségügy súlyos hiányokat szenved, különösen az intenzív osztályon lélegeztetőgéppel kezelt betegeknél használt nyugtatók és izomrelaxáns gyógyszerek terén.  

Az állam levélben fordul a brazil egészségügyi minisztériumhoz, melyben sürgős intézkedés kér, és azzal vádolja az állami szervet, hogy legutóbbi kilenc kérését teljes mértékben figyelmen kívül hagyta. Egy helyi felmérés szerint São Paulo 3126 állami üzemeltetésű egészségügyi szolgáltatójának több mint kétharmada nem rendelkezik semmilyen izomrelaxáns készítménnyel, míg 961 intézményben egyáltalán nincsenek már nyugtatók. 

Az orvosok és egészségügyi dolgozók kénytelenek kevésbé hatékony, alternatív gyógyszerek felé fordulni, a brazil média pedig arról számolt be, hogy a betegeket a karjuknál hozzákötik az ágyukhoz, hogy megakadályozzák, hogy felébredésükkor az intubációra túl hevesen reagálva kárt tegyenek magukban. 

Az Egészségügyi Minisztérium több problémába ütközött az elégséges mennyiségű gyógyszer beszerzésével, de közölték, hogy csütörtökön a magánvállalkozások által adományozott készítmények nagy mennyiségének meg kellene érkeznie az országba. 

São Paulo régóta kimondontottan kritikusan áll Jair Bolsonaro elnök járványra adott válaszára, akinek kormánya már három egészségügyi minisztert leváltott, mióta kitört a járvány Brazíliában. São Paulo azonban nem az egyetlen állam, ami így érez. 

Bolsonaronak éles kritikával kell szembenéznie belföldön és külföldön egyaránt, amiért nem veszik komolyan a vírus fenyegetését, sőt, gyakran gúnyolódik rajta, aláássa a közösségi távolságtartás és izoláció fontosságát, nem bizonyított gyógymódokat támogat, oltásellenes retorikát folytat, és akadályozza az oltási programot.

A brazil Legfelsőbb Bíróság szerdán úgy döntött, hogy zöld utat ad a szenátus vizsgálatának a a szélsőjobboldali elnök kormányának járványügyi politikáját illetően. Bolsonaro végig azzal érvelt, hogy a lezárások és a járvány érdekében hozott intézkedések több gazdasági és társadalmi “nyomorúságot” okoznak, mint maga a vírus, és a Legfelsőbb Bíróság szerdai döntése után ismét ezzel védekezett. Hozzátette: éhség, nyomor és munkanélküliség vár Brazíliára.

Naponta több mint 3000 ember veszti életét koronavírusos megbetegedés következtében.