Mutatjuk, valójában mennyit keresnek a magyarok
Habár a KSH legfrissebb adatai szerint februárban 546 ezer forintra rúgott a bruttó átlagkereset, sokakat meglephet ez a szám, hiszen nem ezt látják bankszámlájukon – most pedig mutatjuk a reális adatokat.
A KSH szakértőinek legfrissebb adatai szerint februárban 546 ezer forint volt a bruttó átlagkereset, mely éves viszonylatban mintegy 32 százalékos növekedést jelentene a bérekben, ám ez a valóságban nem így van: mivel a fegyveres testületek és a rendvédelmi dolgozók egy része alapbére mellett megkapta a 6 havi jutalmat, vagyis a fegyverpénzt, torzult az átlagkereseti statisztika is.
A Portfolio megkereste a KSH-t a témában, így kiderült, hogy a fegyverpénz nélkül a februári bruttó átlagkereset 472 forint volt, mely éves viszonylatban 14 százalékos emelkedést jelent. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) április végén tette közzé a februári átlagkeresetre vonatkozó adatokat, a meglepően magas, 546 ezer forintos bruttó összeg azonban sokakat meglepett, mivel a valóságban ez nem egészen így alakult.
A KSH április végén közzétett jelentésében úgy fogalmazott a megállapított bruttó átlagkereset kapcsán, hogy:
Janák Katalin, a KSH Életminőség-statisztikai főosztály vezetője a portállal megosztotta, „a fegyverpénz figyelembevétele nélkül 472 ezer forintra becsülhető februárban a bruttó átlagkereset, ami 13,9%-os növekedés egy év alatt.” Hozzátette:
Az áprilisi közlemény szerint a reálkereset 13,6 százalékkal emelkedett, míg a fogyasztói árak az előző év azonos időszakához képest 8,1 százalékkal növekedtek, s fontos megjegyezni, hogy mind az átlagbért, mind pedig a nemzetgazdasági reálkeresetet a fegyverpénz növelte statisztikailag. Janák Katalin szerint: