Szinte minden második cég leépítéseket tervez a mesterséges intelligencia miatt
A Világgazdasági Fórum (WEF) legfrissebb jelentése szerint a vállalatok jelentős része, mintegy 41%-a vette tervbe az alkalmazottak számának csökkentését a mesterséges intelligencia térhódítása miatt.
A szervezet átfogó felmérésében résztvevő nagyvállalatok 77 százaléka azt is jelezte, hogy 2025 és 2030 között képzési programokat indít munkavállalói számára, hogy hatékonyabban tudjanak együttműködni az MI-vel. A korábbi évek jelentéseivel ellentétben azonban a mostani már nem állítja, hogy az új technológiák összességében pozitív hatással lennének a munkahelyek számára.
A leggyorsabban visszaszoruló munkakörök
A jelentés szerint a postai szolgáltatások ügyintézői, a vezetői asszisztensek és a bérszámfejtők pozíciói vannak a legnagyobb veszélyben. Újdonság, hogy első alkalommal került a grafikai tervezők és jogi asszisztensek munkaköre is a leginkább veszélyeztetett pozíciók közé, ami a generatív MI szellemi munkavégzésre való növekvő alkalmasságát jelzi.
Növekvő kereslet az MI-szakértők iránt
A vállalatok közel 70 százaléka tervezi új munkavállalók felvételét MI-eszközök fejlesztésére, míg 62 százalékuk olyan szakembereket keres, akik hatékonyan tudnak együttműködni a mesterséges intelligenciával.
A jelentés optimista hangvételű részében kiemelik, hogy a generatív MI elsődleges hatása várhatóan nem a munkahelyek megszűnése lesz, hanem az emberi képességek kiegészítése az ember-gép együttműködés révén, különös tekintettel az emberközpontú készségek továbbra is meghatározó szerepére.