A doppingbotrányba keveredett orosz műkorcsolyázó miatt kaptak össze a nemzetközi sportszervezetek
Kamila Valijeva doppingügye tovább folytatódik, miután a Sportdöntőbíróság (CAS) és a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) között hatalmas vita robban ki.
A 15 éves orosz műkorcsolyázót először eltiltotta a versenyzéstől az Orosz Doppingellenes Ügynökség (RUSADA), majd a sportoló meghallgatását követően feloldották a tiltást, amely ellen azonban erősen tiltakozni kezdett a WADA, Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség (ISU) is.
A CAS ennek ellenére engedélyezte a versenyzést, arra hivatkozva, hogy mivel kiskorú, ezért „különleges körülmények állnak fenn“, ugyanis Valijeva „helyrehozhatatlan károkat szenvedne“ az eltiltása esetén. Miután a CAS közzétette azt a 41 oldalas dokumentumot, amelyben részletesen kifejtik, hogy miért nem zárták ki az oroszt, kiderült, hogy leginkább a WADA-t hibáztatják a tinédzser ügyében történt események alakulásáért – írja a CNN.
„Sajnálatos, hogy ez bekövetkezett, és beárnyékolta neki és más sportolóknak a téli olimpián szerzett élményeit. Ez annak volt az eredménye, hogy az illetékes doppingellenes szervek nem biztosították a játékok előtti minták időben történő elemzését, és nem gondoskodtak arról, hogy a folyamatban lévő ügyeket még az olimpiai téli játékok megkezdése előtt megoldják“ – jelentették ki.
Bár a mintát még decemberben vették, amely pozitív eredményt hozott trimetazidinra, ez egy olyan gyógyszer, amely a szakértők szerint elősegíti a véráramlást, ezáltal fokozza az állóképességet. Az eredmény viszont csak februárban született meg, ezután jelentették a RUSADA-nak, majd Valijevát egy nappal azután függesztették fel, hogy vezetésével február 7-én győzelemre vezette az orosz csapatot műkorcsolyában.
„Ha mindez időben és a WADA által a laboratóriumokra vonatkozó nemzetközi szabványokban ajánlott határidőkkel összhangban történt volna, akkor Valieva asszony ügyében és státuszáról jóval az olimpia kezdete előtt döntés születhetett volna, mielőtt a versenytapasztalata és a többi sportolóé hátrányosan befolyásolta volna“ – közölte a CAS.
A WADA szerint az a Nemzetközi Doppingellenes Kódex átírásának minősül, hogy védett személyek, köztük kiskorúak esetében engedményeket tesznek, ez pedig „aláássa a sportversenyek integritását és a sportolók bizalmát a egyenlő feltételek közötti versenyzésben“. Kiemelték, hogy „meglepő, de komoly aggodalomra az okot“ számukra, hogy a CAS úgy gondolja, ilyen könnyedén el lehet térni a szabályozásoktól, ezzel ráadásul „veszedelmes precedenst“ teremtenek.
A WADA azonban nem csak a CAS-t kérdőjelezte meg, hanem a RUSADA-t is, feltették azt a kérdést, hogy miért nem jelezték a sportoló vizsgálatának „kiemelten fontos jellegét“ az érintett labornak, miközben tájékoztattak, hogy tudják, hogy a koronavírus időszakában nehezebb időben megvizsgálni a mintákat.
A Global Athlete, egy sportolók által vezetett, a sportvilágban a változásért dolgozó csoport kijelentette, hogy a Valijeva pozitív drogtesztje „bizonyíték a kiskorúakkal való visszaélésre“, majd hozzátették, hogy elfogadhatatlannak tartják, hogy egy 15 éves gyermek „súlyos fizikai és pszichológiai kockázatoknak“ legyen kitéve.
A NOB korábban már közölte, hogy éremátadás nem lesz egészen addig, amíg a vizsgálat nem zárul le, azonban még az sem biztos, hogy az orosz csapat megtarthatja az aranyat, ráadásul a WADA vizsgálatot akar kezdeményezni Valijeva „korcsolyázásáért és jólétéért felelős felnőttek“ ellen is.