Nem áll meg az üzemanyag-drágulás, egyre többen mondhatnak le az autózásról
Sokan fontolgatják, hogy leteszik az autót és tömegközlekedésre váltanak a jövőben, míg mások ezer forintos üzemanyagárnál is teletankolnák a kocsikat.
Egyre kevesebb üzemanyag fogy Magyarországon, ami a szakember szerint az árak emelkedésére is visszavezethető. Csütörtökön ismét drágultak az üzemanyagok: a benzin 3, míg a gázolaj literje 6 forinttal lett drágább, ezáltal előbbi literenként 640-, utóbbi pedig 657 forintért szerezhető be. A 650 forintos üzemanyagár az a lélektani határ, amikor már többen is úgy határoznak, hogy lerakják az autójukat, és inkább a tömegközlekedést választják.
A benzinkutasok szerint is változott a tankolási szokás, mert nagyon sokan, akik eddig 10-12 ezer forintért tankolták meg az autójukat, most már csak 7-8 ezer forintért teszik meg ugyanezt. Míg azok, akik nem tudják lerakni az autót, a jövőben is meg fogják venni, bármennyibe is kerül az üzemanyag – írja az ATV. A 2025-ös év eddig a drágulásról szólt, hiszen mindkét üzemanyagfajta ára több mint 20 forinttal nőtt két hét alatt az új évben.
Azonban, hogy tovább drágul-e az üzemanyag, az a nemzetközi eseményeken is múlhat – emelik ki. A téma kapcsán Bujdos Eszter, a holtankoljak.hu vezetője azt mondta, leginkább az amerikai események határozzák meg a folyamatokat. „Lehetett hallani olyan elemzői várakozásokat, hogy a dollár-forint árfolyam megelőzheti az euró-forint árfolyamot, így ennek tükrében nem irreális egy 700 forintos üzemanyagár itthon” – nyilatkozta a csatornának.
Balogh József energetikai szakértő szerint is sok múlik egy-egy nemzetközi szinten bekövetkező eseményen, de akár mindennek az ellenkezője is igaz lehet. Így az is kiszámíthatatlan, hogy például a közel-keleti események milyen hatással vannak az árakra. „Nem ennyire logikus és automatikus, hogy ha véget érne a közel-keleti konfliktus, akkor a kőolaj ára biztos be fog zuhanni, mert ez komplexebb” – magyarázta.
„Egészen más ár-tényezők is vannak, és meg kell várni, hogy ezek a tényezők hogy hatnak egymásra” – tette hozzá. Korábban egyébként a hazai üzemanyag-fogyasztást illetően megérkeztek a 2024-es számok, amelyek láttán elmondható, hogy azok nem túl derűsek. A MÁSZ adatai alapján több dologra is fény derült, így arra is, hogy az üzemanyagokon belül a prémium motorbenzinből 269,5 millió liter fogyott 12 hónap alatt.