Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Úttörő terápiát fejlesztettek ki tudósok a rák ellen

Amennyiben az embereken végzett tesztek is hasonló eredményeket hoznak, úgy rengeteg ember életét menthetik meg a legújabb terápiával.

...svg content...Fotó: Unsplash/Louis Reed
Orvostudomány
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A Johns Hopkins Kimmel Rákközpont kutatói sikeresen kifejlesztettek egy olyan mérföldkőnek számító terápiát, mely ígéretes eredményeket hozott a T-sejtes leukémiák és limfómák elleni harcban a humán T-sejtes daganatokkal rendelkező egereken végzett preklinikai vizsgálatokban.

Az intézmény honlapján közzétett kutatási eredmények alapján eme innovatív terápia egy antitest-gyógyszer konjugátum (ADC), mely hatékonyan támadja a TRBC1 nevű fehérjét tartalmazó rákos T-sejteket, miközben az egészségeseket megkíméli. Mindez azért is rendkívül fontos, mert az eddig alkalmazott kezelés tönkretette a T-sejtes leukémiás és limfómás betegek immunrendszerét, az új terápiával viszont rengeteg ember életét lehetne megmenteni. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A hagyományos kezelések az esetek többségében nem csupán a rákos, de az egészséges sejteket is célba veszik, ami azt eredményezi, hogy a betegek még a korábbiaknál is jobban kiszolgáltatottá válnak a betegségekkel szemben a legyengült immunrendszer miatt.

A Johns Hopkins Kimmel Rákközpont kutatói által kifejlesztett új terápia azonban célzottan a TRBC1-et tartalmazó vagy termelő rákos fehérvérsejteket támadja, így a kezelés is biztonságosabb és hatékonyabb lesz. Az egereken végzet preklinikai kísérletek során egyetlen ADC-injekciót adtak be az egereknek, ami a T-sejtes rákos megbetegedések kiújulás nélküli gyógyulásához vezetett, miközben az egészséges T-sejt állomány fele megmaradt.

A kutatók elsöprő örömüknek adtak hangot a felfedezés kapcsán, s jelezték, a jövőben azt tervezik, hogy ipari partnerekkel is felveszik a kapcsolatot, s velük együttműködve megkezdik majd a terápia korai fázisú, embereken történő tesztelését, hogy megvizsgálják, mennyire hatékony és biztonságos a kezelés.