Íme az ütésálló anyag, ami olyan szilárd, mint a fém, miközben könnyű, mint a habszivacs
A Johns Hopkins Egyetem kutatói egy új ütéselnyelő anyagot fejlesztettek ki, amely szuperkönnyű, mégis fémmel egyenértékű szilárdsággal bír.
Az új anyag kulcsfontosságú komponensei az úgynevezett folyadékkristályos elasztomerek (LCE), melyek rugalmas polimerek hálózataiként a rugalmasság és a stabilitás kombinációját eredményezik.
A Johns Hopkins Egyetem kutatócsoportja olyan anyagokat hozott létre, amelyek merev tartószerkezetek közé szorított LCE-ből készült oszlopokból álltak. Ezt az alapegységet több rétegben megismételték az anyagon, hogy azok ütközéskor különböző sebességgel meghajoljanak, hatékonyan elvezetve az energiát.
A csapat kísérletsorozatban tesztelte, hogy az anyag mennyire jól bírja a különböző tömegű és sebességű ütéseket. A különleges matériát 1,8 és 6,8 kilogramm közötti súlyú tárgyakkal ütötték meg, gyakran 35,4 km/órás sebességgel, és bebizonyosodott, hogy képes voltak tökéletesen tartani magát.
Talán nem meglepő, hogy az anyag annál jobban teljesített, minél több rétegben kaptak helyet az LCE-t tartalmazó cellák, a négyrétegű szerkezet például majdnem kétszer akkora energiaelnyelési hatásfokkal rendelkezett, mint az egyrétegű kompozíció.
Kutatók szerint ezt az anyagot fel lehetne használni sisakok, páncélok, autó lökhárítók és más járművek, például repülőgépek alkatrészeinek biztonságának javítására, mivel hatékonyan elvezeti az ütközésekből származó energiát, miközben könnyű marad.
Először sisakokban használhatják fel a technológiát: a kutatócsapat jelenleg egy amerikai vállalattal együttműködve tervezi és teszteli ezeket a védőfelszereléseket sportolók és az Egyesült Államok hadseregében szolgáló katonák számára.