Éveken át nem fizetett útdíjat egy magyar pár, most két Maseratijuknak is búcsút inthettek
Minden készpénzüket lefoglalták, a bankszámláikat zárolták, a jogszerűtlen bevételből megszerzett két járművet pedig trélerre pakolták.
Összesen 50 millió forintot spórolt össze útdíj-nemfizetéssel egy házaspár – áll a NAV Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságának keddi közleményében. Mint írják, a fuvarozó és a felesége önhatalmúan úgy döntöttek: rájuk és vállalkozásukra nem vonatkozik semmiféle szabályozás, és megpróbáltak ingyen furikázni a díjköteles hazai utakon. A közlemény szerint három éven keresztül végezte extra költséghatékonysággal közúti árufuvarozási tevékenységét az a vállalkozó, aki a saját és a felesége irányítása alá tartozó szállítási cégek teherautóin ideiglenes próbarendszámokat helyezett el. A cégvezető és sofőrjei ettől járműveik azonosíthatatlanságát remélték, az ideiglenes hatósági jelzéseket afféle biankó úthasználati jogosultságnak tekintve nagyjából tucatnyi járművel közlekedtek oly módon a közúti forgalomban, hogy az útdíjfizetést szándékosan elmulasztották.
A jogosulatlan úthasználatért kiszabott közigazgatási bírság elkerülése érdekében az ideiglenes próbarendszámokat szándékosan azt követően is használták, hogy azokat az illetékes járási hivatal visszavonta, illetve azok érvényességi ideje lejárt – magyarázzák. Ezáltal pedig azt remélték, hogy így nem visszavezethető hozzájuk a cselekmény, de elkalkulálták magukat. A Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján sokrendbeli sorozat-normaszegés ügyében elrendelt nyomozásban a NAV közép-magyarországi, dél-dunántúli és dél-alföldi nyomozói, revizorok, adatmentők és járőrök vettek részt. Közel 20 helyszínen hajtottak végre kutatásokat, foglaltak le bizonyítási eszközöket, tíznél több személyt hallgattak ki tanúként, végül a házaspárt az ügy gyanúsítottjaiként állították elő – fejtik ki a közleményben, amit a 24.hu szemlézett.
Mivel az útdíjból származó bevétel és a bírság egyaránt közvetlen költségvetési bevételnek minősülnek, a vállalkozó házaspár által be nem fizetett, közel 50 millió forint költségvetési hiányt jelent. Ennek megtérülése érdekében foglalták le a pénzügyőrök a férj és feleség készpénzét, zárolták a bankszámláikat, valamint trélerre pakolták a jogszerűtlen bevételből megszerzett két Maseratijukat is – emelik ki. A közlemény azzal zárul, hogy érdemes tudni: a hatóság a P betűjelű, ideiglenes rendszámtáblát főként a gépjármű-kereskedelemre jogosult gazdálkodó szervezetnek ad ki a még forgalomba nem helyezett vagy forgalomból (kérelemre) ideiglenesen kivont járművek kereskedelmi célú szállításához vagy kipróbálás alkalmára, de „P”-rendszámmal lehet végezni a lejárt műszaki érvényességű járművek javítását is.
Vagyis P-rendszámú járművel a személy- és teherszállítás, valamint a vontatás is tilos! – jegyzi meg a lap. Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy egy 1948-as Jaguar XK120 oldtimer autó súlyosan megrongálódott egy balesetben Salzburg mellett, amikor egy másik jármű, amelynek vezetője állítólag mobilozott vezetés közben, nekiütközött. Úgy tudni, a baleset okozója egy magyar nő volt, szerencsére azonban senki sem szerzett komoly sérüléseket, így a Jaguarban ülő két olasz férfi sem. De a kocsiról ez már nem mondható el: jelentős károkat szenvedett, bár a nő által vezetett Opel Insignia is totálkárosra tört. A brit roadster értéke állapottól és ritkaságtól függően akár a 250 ezer eurót (körülbelül 100 millió forintot) is elérheti, vagyis a javítás jelentős összegbe fog fájni. A további részletekről itt írtunk.