Felmondta az USA a kettős adóztatás elleni megállapodást, Szijjártó szerint az ok a globális minimumadó elutasítása
A külügyminiszter kijelentette: bármekkora a nyomás, Magyarország nem tudja támogatni a globális minimumadó európai bevezetését.
A globális minimumadó kérdése ismét aktuálissá vált, amelyre Magyarország azonban nemet mondott. Szijjártó Péter akkor elmondta, hogy a döntés hátterében az áll, hogy a bevezetése esetén munkahelyek tízezrei kerülnének veszélybe Magyarországon.
A támogatásukat azért sem élvezheti a globális minimumadó, mert az a magyar gazdaság versenyképességét veszélyeztetné, Magyarország elveszíthetné a versenyképességi előnyét a többi országgal szemben.
Azonban az Egyesült Államok sem nézi jó szemmel, hogy Magyarország ilyen döntést hozott. Szijjártó a közösségi oldalán osztotta meg, hogy „az Egyesült Államok felmondta a hazánkkal 43 éve megkötött, a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodást”.
„Az ok egyértelmű: Magyarország ellenáll a globális minimumadó bevezetésének, s az azzal járó adóemelésnek” – írja.
Hozzáteszi, hogy „Európa gazdaságának ma hosszú távú háborús inflációs környezetben kell működnie. Ha ezen körülmények között a termelő vállalatok adóterhei tovább növekednének, annak drámai hatása lenne”.
Mindemellett „az energiaárak elszabadulása miatt az európai versenyképesség már most romokban van, a globális minimumadó bevezetése pedig a kegyelemdöfést jelentené”.
„Mi, magyarok sokat dolgoztunk azért, hogy nálunk legyenek Európa legalacsonyabb adói. A globális minimumadó bevezetése azt jelentené, hogy a magyarországi termelő vállalatok társasági adóterhelése gyakorlatilag a duplájára emelkedne. Ez magyar munkahelyek tízezreit sodorná veszélybe” – jelentette ki.
„Mindezek alapján – bármekkora is rajtunk a nyomás – természetesen nem támogatjuk a globális minimumadó európai bevezetését, nem kockáztatjuk magyarok tízezreinek munkahelyeit, az adóügyi szakmai konzultációkat pedig folytatjuk republikánus barátainkkal” – tette hozzá.