Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kellemetlen listára került fel a Debrecenben gyárat építő CATL, de szerintük csak tévedésről van szó

A Tencent és a CATL is felkerült az amerikai védelmi minisztérium azon listájára, amely a kínai hadsereggel állítólagosan együttműködő vállalatokat tartalmazza.

...svg content...Fotó: A CATL kínai akkumulátorgyártó vállalat új generációs akkumulátorcserélő állomásához való akkumulátor makketje az állomás ünnepélyes bemutatása előtt a délkelet-kínai Fucsien tartományban fekvő Hsziamenben 2024. december 18-án. MTI/AP/Ng Han-kuan
Belföld

Szabó Kata

Szerkesztő

A Pentagon hétfőn közzétett dokumentuma szerint több jelentős kínai technológiai vállalatot adtak hozzá a listához, köztük a játék- és közösségimédia-óriás Tencentet és az akkumulátorgyártó CATL-t. A lista összesen 134 vállalatot tartalmaz, és évente frissítik az amerikai törvények értelmében.

A Tencent – amely a WeChat üzenetküldő alkalmazás tulajdonosa is – részvényei 8 százalékot zuhantak a tőzsdén kívüli kereskedésben. A vállalat ezt követő közleményében határozottan visszautasította a listára kerülést, hiszen ahogy fogalmaztak: „Nem vagyunk katonai vállalat vagy beszállító. A listára vétel, a szankciókkal és exportkorlátozásokkal ellentétben, nincs hatással üzleti tevékenységünkre.” Soron kívül A magyar kormány nem készül válaszlépésre Rogán Antal szankcionálása miatt

A CATL szintén tévedésnek nevezte a besorolást, hangsúlyozva, hogy „semmilyen katonai tevékenységben nem vesz részt”. A Quectel szóvivője is hasonlóan nyilatkozott, jelezve, hogy egyetlen ország hadseregével sem működnek együtt, és kérni fogják a Pentagon felülvizsgálatát.

Ezek nem egyszerűen kereskedelmi vállalatok

A lista bővítése a két nagyhatalom feszült kapcsolatának újabb fejezete. Craig Singleton, a Foundation for Defense of Democracies Kína-szakértője szerint az amerikai vállalatoknak „felelőtlenség” együttműködniük a kínai cégek egyre bővülő körével. „Ezek nem egyszerűen kereskedelmi vállalatok. Kritikus szerepet játszanak Kína katonai modernizációjában, közvetlenül támogatva Peking stratégiai törekvéseit” – fogalmazott.

A listára került még többek között az MGI Tech génszekvenáló eszközgyártó és az Origincell Technology biotechnológiai vállalat is. Bár a besorolás nem jelent azonnali szankciókat, jelentősen árthat az érintett cégek hírnevének, és figyelmeztető jelzésként szolgál az amerikai üzleti partnerek számára.

A korábban listázott vállalatok közül a DJI dróngyártó és a Hesai Technologies továbbra is szerepel a nyilvántartásban, annak ellenére is, hogy mindketten jogi úton támadták meg a besorolást. A Pentagon ugyanakkor hat vállalatot törölt a listáról, köztük a Beijing Megvii Technology mesterségesintelligencia-céget és a China Telecommunications Corporationt.

Lázár János bejelentette, bevezetik a késési biztosítást a MÁV-nál

A miniszter nehezményezte, hogy szerinte "példátlan lejárató kampány" zajlik a MÁV ellen.