Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az USA biztosította Japánt, hogy támogatja a Kína és Észak-Korea általi fenyegetések ellenére is

Az amerikai törvényhozók biztosították a japán miniszterelnököt, továbbra is maximálisan támogatni fogják az országot, miközben Kína és Észak-Korea folyamatos fenyegetéseket intéz az ország vezetéséhez.

...svg content...Antony Blinken amerikai (b) és Hajasi Josimasza japán külügyminiszter a NATO-tagországok külügyminiszterei kétnapos tanácskozásának végén tartott kétoldalú megbeszélésük idején Brüsszelben, 2022. április 7-én. MTI/AP/Pool/Reuters/Evelyn Hockstein
Észak-Amerika
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Egyesült Államok törvényhozói összehoztak egy találkozót Fumio Kishida japán miniszterelnökkel, a találkozón pedig biztosították afelől, hogy a két ország közötti régóta fennálló együttműködés okán továbbra is maximálisan elkötelezettek amellett, hogy támogassák Japánt az egyre feszültebb helyzetben, mivel Kína és Észak-Korea egyre több fenyegetést fogalmaz meg az országgal szemben.

Az Associated Press jelentése szerint a japán miniszterelnök és az amerikai törvényhozók a találkozón tovább erősítették fennálló szövetségüket, az amerikai külügyminisztérium pedig a találkozó kapcsán közzétett közleményében úgy fogalmazott, a Lindsey Graham dél-karolinai szenátor által vezetett küldöttség a találkozón mindenben egyetértett a japán miniszterelnökkel a „szabad és nyitott indo-csendes-óceáni térség” fenntartása kapcsán. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

A hat amerikai törvényhozó nemrég Tajvan elnökét is meglátogatta, a találkozón pedig igen masszív figyelmeztetést küldtek Kínának, s kijelentették, abszolút támogatják a szigetország demokratikus rendszerét. Kína azonban ezt nem nézte jó szemmel és azonnal hadgyakorlatot rendelt el tiltakozásul nem messze Tajvantól. Zhao Lijian, a kínai külügyminisztérium tájékoztatási osztályának helyettes igazgatója pedig egyenesen kijelentette: Kína kész „határozott intézkedéseket hozni szuverenitásának és területi integritásának határozott védelme érdekében”.

Mint ismert, Japán már hosszú évek óta aggódik Kína agressziója miatt, mivel Peking a mai napig nem volt hajlandó elismerni Tajvan függetlenségét, sőt, egyenesen saját területének tekinti a szigetországot. Kína már több alkalommal is azzal fenyegetőzött, hogy „szükség esetén” akár „erőszakkal is egyesítheti” Kínát és Tajvant, mely két ország még az 1949-es polgárháborút követően vált szét.

A legnagyobb probléma azonban az jelenleg Japán számára, hogy a második világháború után egy olyan alkotmányt hoztak életre, mely megtiltja az erő alkalmazását a nemzetközi vitákban. Ennek okán pedig Japán minden tengerentúli műveletében kizárólag a békefenntartásra és a humanitárius segítségnyújtásra korlátozza a japán erőket.

Mivel Kína már csak Tajvan nevének említésére is fenyegetőzik, Japán hivatalosan soha nem ismerte el Tajvan függetlenségét, noha a mai napig baráti kapcsolatokat ápol a tajvani vezetéssel. Ez pedig azért is alakult így, mert Kína enyhén szólva nem nézi jó szemmel, hogy Tajvan bárminemű hivatalos kapcsolatot létesítsen külföldi kormányokkal.

Még mindig nem egyértelmű, hogy az Egyesült Államok vajon katonai beavatkozáshoz nyúlna-e, ha Kína megtámadná Tajvant, elemzők szerint pedig még Japán álláspontja is kérdéses ebben a helyzetben, tekintettel a tényre, hogy a Japán és az Egyesült Államok közötti szoros szövetség keretében igen jelentős az amerikai katonai jelenlét Japánban.

A japán miniszterelnök azt mondta a kongresszusi képviselőknek, hogy az Egyesült Államok és Japán közötti szövetség felülírja a politikai pártok közötti megosztottságot. Japán a szövetség okán az Egyesült Államok segítségét kérte az évek óta tartó japán erőfeszítések elősegítéséhez, melynek keretében megpróbálják visszahozni azokat a japán állampolgárokat, akiket Észak-Korea évtizedekkel ezelőtt elrabolt.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.