Az űrbéli magány még az ételek ízét is elrontja
Az asztronauták mentális egészsége rendkívül fontos, és tenni kell a fenntartásáért.
Régóta ismert tény, hogy az űrutazás számos nehezítő tényezővel bír az emberi szervezetre nézve. Nem csupán fizikai, de szellemi szempontból is, így többek között az asztronauták mentális egészségére is kiemelt figyelmet kell fordítani.
Egy új tanulmány szerint a hosszú távú űrutazás még komolyabb kihívásokat jelent, a társas kapcsolatok hiánya és a magány érzése pedig még az ételek ízét is megváltoztathatja – számolt be róla a BGR.
Az űrhajósok már évtizedek óta panaszkodnak arra, hogy az ételek íztelenek az űrben. Ennek hátterében eddig főként a mikrogravitációt, az alacsony páratartalmat és a zárt tér okozta fiziológiai változásokat sejtették.
Azonban az új kutatás azt sugallja, hogy a magányosság és az ebből fakadó pszichológiai stressz is komoly szerepet játszhat az ízérzékelés megváltozásában. A tanulmány szerint ugyanis a magány érzése befolyásolja az agy azon részeit, amelyek az ízérzékelésért felelősek.
A kutatók laboratóriumi körülmények között végzett kísérleteik során megfigyelték, hogy a magányos emberek kevésbé élvezik az ételt, és kevésbé érzékenyek az ízekre. Ez különösen fontos lehet az űrutazások során, ahol az ételek ízletessége és változatossága kritikus szerepet játszik az űrhajósok jólétében és teljesítményében.
Megoldás gyanánt olyan intézkedések bevezetését vetették fel, melyek segítik az űrhajósok társas kapcsolatainak fenntartását, ilyen többek között a virtuális valóság vagy a rendszeres földi kommunikáció.