Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Idén is drágulnak a karácsonyfák: ilyen árakra lehet számítani az árusoknál

A változatosság kedvéért újabb áremelkedés.

...svg content...Fotó: Freepik
Gazdaság

Szabó Kata

Szerkesztő

Az idei karácsonyi időszakban a fenyőfák ára 5-10 százalékkal magasabb lehet a tavalyi évhez képest – derült ki az Agroinform.hu friss elemzéséből, melyet az MTI is szemlézett. Az utcákon és piacokon a lucfenyő ára méterenként 5000-5500 forint körül alakulhat, az ezüstfenyőért 6-8 ezer forintot kell majd fizetni, míg a népszerű nordmann fenyő 8-10 ezer forintos áron lesz kapható.

A felmérés szerint a vásárlók 72 százaléka legalább 7000 forintot szán karácsonyfára, 44 százalékuk pedig akár 10 ezer forintnál is többet költ. Körülbelül minden ötödik vevő 15 ezer forint feletti összeget tervez erre az ünnepi kiadásra. Soron kívül Államtitkár: a kormány támogatja a nehéz élethelyzetben lévő családokat

A nordmann fenyő népszerűsége tovább emelkedik: idén a vásárlók 62 százaléka tervezi ezt a típust választani, szemben a tavalyi 54 százalékkal. A lucfenyő a második helyen áll 22 százalékos aránnyal, míg az ezüstfenyőt a vásárlók 14 százaléka részesíti előnyben.

A legtöbben (60 százalék) másfél méternél magasabb fenyőt keresnek, noha a kisebb méretűek is igen keresettek. Gyökeres, földlabdás fenyőt a vásárlók körülbelül 12 százaléka választ. A vevők nagy része (85 százalék) az utolsó két hétre hagyja a fa beszerzését.

A műfenyők is népszerűek

Az elemzés szerint a műfenyőt vásárlók aránya jelenleg 25 százalék. Noha a környezetvédelmi szempontok továbbra is számítanak (23 százalék), az új döntő tényező a költséghatékonyság: a megkérdezettek 44 százaléka emelte ki, hogy a műfenyő többször használható, így hosszabb távon gazdaságosabb.

Magyarországon évente 600-700 családi gazdaság foglalkozik fenyőfa-termesztéssel, mintegy 3000-3500 hektáron. Ez a hazai kereslet körülbelül háromnegyedét fedezi. A termelők ugyanakkor nehézségekről számoltak be: a gazdák 72 százaléka az időjárási szélsőségek és a növekvő kártevőveszély miatt kénytelen magasabb költségeket fordítani a növényvédelemre, ami tovább növeli a termelési költségeket.