Ultranagy felbontású agyi térkép segíthet megérteni az emberi öntudat rejtélyeit
A kutatók legfőbb célja az emberi tudatosságot lehetővé tevő mechanizmusok jobb megértése, valamint a kómában és vegetatív állapotban lévő emberek kezelésének fejlesztése.
„Ez egy gyönyörű tanulmány, egy térkép mindenről” – vélekedett Dr. Nicholas Schiff, a Weill Cornell Medicine neurológia és idegtudományok professzora a kutatók munkájáról. Schiff, aki korábban már együttműködött a tanulmány több szerzőjével is, reméli, hogy az új térkép mintául szolgálhat a tudósok számára, hogy előrelépéseket érhessenek el a megváltozott tudatállapotú betegek gyógyítása kapcsán.
Egy ennyire részletes térkép segíthet tisztázni azt is, hogy pontosan milyen agyi tevékenységek szükségesek ahhoz, hogy valaki tudatánál maradjon. Az agykéreg különösen fontos részleteket árulhat el, mivel ennek hálózatai irányítják a figyelmünket, és dolgozzák fel a minket körülvevő világból származó információkat.
A tudósok az új neurológia térképhez három középkorú donor agyát vizsgálták meg, melyek alapján ultranagy felbontású hálózatokat térképeztek fel, és olyan agyi kapcsolatokat láthattak, melyeket eddig még sosem – írja a Live Science.
A kutatók színes anyagokkal festették meg a szerveket, hogy megjelöljék a különböző típusú agysejteket, majd 48 órán keresztül MRI-vel vizsgálták azok működését, ami segíthet megérteni, hogy egy hálózat különböző csomópontjai milyen módon kapcsolódnak egymáshoz.
„Reményeink szerint ezek a térképek lehetővé teszik majd, hogy felfedezhessük azon agyi kapcsolatok kombinációját, melyek elősegíthetik a tudat visszanyerését” – mondta Dr. Brian Edlow, a tanulmány vezető szerzője.