A Teherán felett lelőtt ukrán utasszállító áldozatainak családjai 27,2 milliárd forintnyi kártérítést kapnak
A legfelsőbb bíróság kimondta, a felperesek átszámítva 27,2 milliárd forintos kártérítésre jogosultak a tragédia miatt.
A kanadai Ontario tartomány legfelsőbb bírósága összesen 107 millió kanadai dollárt, átszámítva 27,2 milliárd forintot ítélt meg az áldozatok családjainak. A hat áldozat mind rendelkeztek kanadai állampolgársággal, vagy lakhellyel, így a bíróság arra kötelezte Iránt, hogy fizesse meg a kártérítést az áldozatok családjainak.
A tragédia még 2020. január 8-án történt, amikor az ukrán légitársaság PS752 Teherán–Kijev-járata 176 emberrel a fedélzetén lezuhant Teherán felett. A fedélzeten civilek tartózkodtak, többségében kanadai és iráni állampolgárokkal, s csak 3 nappal a tragédia után ismerték el Irán fegyveres erői, hogy „tévedésből” ők lőtték le a gépet.
Az iráni fegyveres erők azzal próbálták menteni magukat, hogy közölték, már készültségben voltak egy állítólagos amerikai támadás okán, és a haderő riadókészültségben volt a Boeing lelövésének idején, ugyanis attól tartottak, hogy az amerikaiak visszavágnak, amiért Teherán rakétatámadást indított egy olyan iraki támaszpont ellen, ahol amerikai katonák is tartózkodtak.
A bíróság már tavaly májusban megállapította, hogy Irán terrorista cselekményt követett el akkor, amikor 2020. január 8-án lelőtte az ukrán utasszállítót Teherán felett, ezzel pedig az áldozatok családjai is megkezdhették a kártérítési kérelmek leadását. Annak ellenére, hogy a bíróság kimondta Irán bűnösségét az ügyben, Teherán közölte, hogy az ítéletnek semmi alapja, és a kanadai bíróságnak egyébként sem lehet hatásköre az ügyben.
Kifejezetten furcsa, hogy Irán nem hajlandó vállalni a felelősséget egy olyan tragédiáért, melyért egyértelműen az iráni fegyveres erők felelősek, sőt, az iráni polgári légi közlekedési szervezet (CAO) tavaly márciusi zárójelentésében jóformán részben felmentette a fegyveres erőket a felelősség alól, mondván, „radarhiba” és „emberi mulasztás” merült fel a katasztrófa okaként.
Ahogy arról a Reuters is beszámolt, Ukrajna és Kanada egyaránt elítélte Irán hozzáállását, és úgy vélték, az iráni fegyveres erők hiányos jelentést adtak le, és valójában csak el akarják tussolni a valódi okokat. Iránban pedig csak novemberben indult el az eljárás összesen 10 katonával szemben, akiket összefüggésbe hoztak a tragédiával.
Majd 2020 decemberében Irán közölte, hogy hajlandó 150 ezer dollárt fizetni az áldozatok hozzátartozóinak, mire Kijev és Ottawa közölte, nem Irán egyoldalú nyilatkozatai fogják meghatározni a valós kártérítés összegét, hanem az államok közötti tárgyalásokon lesz meghatározva.