Drasztikus drágulás várható az élelmiszereknél az ukrán-orosz háború miatt
Ha nem rendeződik a két ország konfliktusa, elképzelhető, hogy az ukrán export ellehetetlenülése következtében jelentős áremelkedésre számíthatunk az élelmiszeriparban.
Ukrajna évente körülbelül 6 millió tonnát exportál étolajból, amivel világelső. Az ország ezen kívül a világ harmadik legnagyobb, és Európa vezető kukoricatermelője, az export azonban az ország kikötőit ért támadások miatt ellehetetlenült.
Az ATV Híradónak Raskó György közgazdász elmondta, a súlyosbodó folyamatok miatt egyértelműen áremelkedés várható:
„Más nyugat-európai országokban nincsen élelmiszerár-moratórium, vagy befagyasztás, tehát ott mennek folyamatosan fölfelé az árak. Magyarországon meg majd ugrásszerűen fog, ha lejár a moratórium május nem tudom hányadikán, akkor fog megugrani az általam említett termékek kiskereskedelmi ára.”
A szakember hozzátette, a nyári hónapokban az étolaj minden bizonnyal 20-25 százalékot, a takarmány pedig 10-15 százalékot drágul majd, de jelentősen megemelkedhet a kristálycukor ára is.
Mindeközben az OTP agrárszakértői úgy gondolják, a globális élelmiszer-infláción is ronthat az ukrán krízis, mellyel Beke Károly, a Portfolio elemzője is egyetértett. Az analitikus azt mondta, mivel a búza és kukorica esetében szezonális terményekről van szó, nem mindegy, mikor ér véget a háború:
„Kérdés, hogy ha ez a háború rövid távon lezárul, vagy eldől a kimenetele, akkor mennyire sérülnek ezek a termények, mennyire sérül az ősszel elvetett gabona, mennyire lehet folytatni a mezőgazdasági munkákat a földeken. Az egy kisebb kiesést okozna.”