Az ukrán menekültek a háború elől menekülve a modern rabszolgaságban találják magukat
A brit farmokon egyre több ukrán menekült dolgozik, a munkakörülmények azonban a modern rabszolgaságra hajaznak.
Jelenleg is több száz olyan ukrán menekült dolgozik a brit földeken, akik nem hivatalosan vannak az országban, s bár a háború elől menekültek el egy jobb élet reményében, olyan munkakörülmények között dolgoztatják őket, hogy sokan azon gondolkodnak, igazából nem jártak jobban azzal, hogy az Egyesült Királyságot választották.
2021-ben az idénymunkásvízummal rendelkező ukrán munkavállalók tették ki az idénymunkások jó részét, a program keretében ugyanis összesen 29 631 vízumot adtak ki, melyből 19 920 vízumot az ukránok kaptak. Fontos megjegyezni azonban, hogy a mezőgazdasági munkások nem jogosultak az ukrán menekülteket támogató két fő kormányzati programra, tehát kimaradnak a családi és a közösségi szponzorációs programból.
Az ukrán menekültek megsegítésére létrehozott program keretében május 3-tól minden ukrán menekült igényelhet speciális vízumot, mely biztosítja számukra, hogy három évig maradjanak az országban, majd egy másik típusú vízumra váltsanak, és más munkát keressenek az országban. Ez a program azonban nem terjed ki azokra, akik jelenleg is a mezőgazdaságban dolgoznak, s akik vízuma 2021. december 31-én vagy azt megelőzően lejárt.
A Guardian több ukrán mezőgazdasági munkással is beszélt a kialakult helyzet kapcsán, s szinte mindegyikük kiemelte, hogy egyre masszívabb az aggodalom az ukrán munkások körében, mivel a farmokon történő munka „egyre inkább a modern rabszolgasághoz hasonlít”.
A lap beszélt egy ukrán nővel, akinek két egyetemi diplomája van informatikai területen, és már majdnem befejezte orvosi tanulmányait is, amikor úgy határoztak párjával, hogy a pénz miatt kipróbálják magukat az Egyesült Királyságban. A nő egy igen hosszú beszámolót nyújtott be a Work Rights Centre (Munkajogi Központ) elnevezésű jótékonysági szervezethez, mely a bevándorlók munkaügyi igazságszolgáltatáshoz való hozzáférését segíti.
A beszámolóban egészen megdöbbentő munkakörülményekről számolt be arról a brit farmról, ahol ő és párja 2021 augusztusától októberig dolgozott kényszerűségből. Mivel nem tudtak kitörni ebből a közegből, jelenleg is feketén dolgoznak takarítóként, és építőipari munkásként.
A nő megosztotta, már rengeteg ukrán munkással találkoztak, akik hozzájuk hasonlóan menekültek a brit farmokról, ám mivel nem tudtak visszatérni Ukrajnába, kénytelenek voltak illegálisan dolgozni. Úgy fogalmazott, túsznak érzi magát az Egyesült Királyságban, mivel Ukrajnába nem mehet vissza a háború miatt, a brit farmokon pedig embertelenek a munkakörülmények, így úgy érzi, csapdába esett.
Szerinte „senkit nem érdekel”, hogy mi történik az idénymunkásokkal, s bár azt hitte, hogy az Egyesült Királyságban megóvják jogaikat, kiderült, hogy ez egyáltalán nem így van: „a farmon dolgozni valószínűleg életem legrosszabb élménye volt”. A nő és párja egy cseresznyefarmon dolgozott, a munkáltató azonban nem volt hajlandó kesztyűt biztosítani a szedéshez, ezért először hámlani kezdett a bőrük, majd kisebesedett.