A Szabad Európa Rádió beszámolója szerint január 30 óta Ukrajna mind a tizenöt atomerőműve működésben van, amelyhez hasonló mértékben még nem pörgették fel a nukleáris úton történő áramtermelést az országban.
Ennek azonban egy nagyon egyszerű oka van: az alacsony energiatartalékok, a szén- és a földgázárak ugrásszerű emelkedése, az Oroszországgal való feszültség és a rossz belpolitikai döntések miatt meg kellett kezdeni az energiatermelést.
Ukrajna általában sok hasznát szokta venni az atomerőművei energiatermelésének, különösen a téli hónapok során, azonban mindig szoktak tartalékokat felhalmozni az idősebb szénerőművek segítségével, ez azonban most nem történik meg.
Az atomerőművek beindításának egyik legfőbb oka, hogy Ukrajna abban reménykedik, jelentősebb gáz- vagy szénvásárlás nélkül át tudják vészelni a téli hónapokat, mert az különösen nagy nyomást helyezne az egyébként sem túl bőséges forrásokkal gazdálkodó központi költségvetésre.
Oroszország ráadásul az elmúlt idők során csökkentette az Ukrajnába szállított gáz mennyiségét, nem is beszélve a határoknál felsorakozó katonákról, amelyek miatt sokan aggódnak, hogy egy potenciális invázió miatt érkeztek.
Szakértők szerint ráadásul Moszkva a jövőben olyan szabotázsakciókat is véghez vihet, ami áramkimaradásokhoz vezethet, ez pedig a nagy energiaigényű ukrán nehézipar számára hatalmas pofon lenne.
A helyzet azonban egyáltalán nem egyszerű, atomerőművek sem tökéletesek. A múlt hónapban például két reaktort is le kellett kapcsolni az elektromos hálózatról technikai okok miatt, így Kijevnek Fehéroroszországhoz kellett fordulnia, hogy soron kívül energiát tudjanak importálni.
Ukrajna még mindig része annak az elektromos hálózatnak, ami Fehéroroszországba és Oroszországba is szállít áramot, így amennyiben probléma merül fel, bármikor fordulhatnak papíron hozzájuk. Ez a függőség azonban a jelenlegi feszült helyzetben komoly problémát jelent, amivel e két hatalom visszaélhet.
Ennek pedig már láthattuk is megnyilvánulásait: Oroszország októberben lemondott egy energiaaukciót, amelyen Ukrajna is részt vett volna, illetve arra sincs garancia – főként Lukasenka retorikájából kiindulva -, hogy Fehéroroszország mindig segíteni fog.
Ukrajna az energiájának 30-40 százalékát generálta eddig szénerőművekből, ez a mostani télen 24 százalékra esett vissza. Ennek részben a rossz döntések, részben az európai energiaválság áll a hátterében.
A földgázárak emelkedése miatt ugyanis több ország az olcsóbb alternatívához, a szénhez nyúlt energiaforrásként, a megnövekedett kereslet azonban a szén árát is az egekbe repítette. Ezen felül Oroszország november óta nem exportált szenet Ukrajnának, így kénytelen jóval drágábban a tengerentúlról importálni.
Ukrajna azonban úgy oldaná meg az orosz-belorusz energiafüggőséget és a küszöbön álló válságot, hogy jövőre csatlakoznak az európai elektromos hálózathoz, tovább integrálva ezzel Ukrajna gazdaságát a kontinens többi tagjáéhoz.
Február végén három napra le is fognak csatlakozni az orosz-belorusz hálózatról, valamint tesztelik az európai hálózathoz való csatlakozást. A szakértők szerint ennek az a kockázata, hogy Oroszország talán vissza se engedi a hálózatra az ukránokat, így pedig komoly válsághelyzet állhat elő az energiaszektorban.
Ami a földgázt illeti, Ukrajna évente 30 milliárd köbméter földgázt fogyaszt el, elsősorban ipari felhasználásra. Az ország saját maga képes előállítani az energiaigénye kétharmadát, a maradékot kell csak importálniuk.
A szénnel ellentétben viszont Ukrajna nagyon komoly földgáztartalékokat épített fel a 2021-22-es téli szezonra, ennek ellenére azonban megvan a kockázata, hogy egy nagyobb hideghullám esetében importra szorulnak. Ez történhet az alacsony szénimport vagy az atomerőművekben bekövetkező hiba miatt is.
Amennyiben beüt az energiaválság, lesz milyen gáztartalékhoz nyúlnia az ukránoknak, viszont el akarják kerülni, hogy további készletek vásárlására szoruljanak. Jelenlegi piaci árak szerint ugyanis egymilliárd köbméter gáz megvásárlása egymilliárd dollárba kerülne.
Egy szakértő szerint amennyiben Ukrajna márciusig kibírja jelentősebb gázimport nélkül és addig az orosz invázió sem fog bekövetkezni, akkor már nem lesz probléma, ugyanis az ország területén előállított gázból ki fogják tudni húzni az év hátralévő részét.