Újrakezdődnek a tárgyalások az iráni atomalkuról – egyelőre Irán nélkül
Az Egyesült Államok kormánya pénteken elárulta, hogy jövő héten európai, orosz és kínai partnereikkel találkoznak, hogy megbeszéljék a feltételeit a 2015-ben aláírt iráni atomalkuba való visszalépésbe, ahonnan közel három éve lépett ki Donald Trump.
A kormányszóvivő, Ned Price „egészséges lépésnek” nevezte a keddi ausztriai folytatását a tárgyalásoknak, de jelezte, nem vár azonnali áttörést. A találkozó azután jöhet létre, hogy csütörtökön többpárti egyeztetés volt az egyezmény megalkotásában résztvevő többi állam között, akik kiegyezésre akarják bírni a feleket.
Trump 2018-ban léptette ki az USA-t az egyezményből, utódja Joe Biden azonban prioritásnak nevezte a visszalépést. Kormánya és Irán más feltételeket szabtak meg ehhez, az ázsiaiak például a rájuk kivont szankciók visszavonását kérik, írja a France24.
Irán kizárta, hogy bármilyen közvetlen tárgyalásban részt vegyen, és elutasították a jövő heti tárgyalások egyik pontját, a szankciók fokozatos feloldását is. Az iráni Press TV egy névtelen forrást idézett:
Irán külügyminisztere, Mohamed Dzsavád Zarif pénteken Twitteren jelezte, nincs tervben az Egyesült Államok és Irán vezetői között bármilyen találkozó, hozzátéve, a bécsi tárgyalás célja a „szankciók feloldásának gyors véglegesítése, amelyet az iráni enyhítő intézkedések beszüntetése követ majd. Nem lesz Irán-USA csúcs. Szükségtelen.”
Ez alapján az április 6-i tárgyalások napirendjén tehát az lesz, hogy milyen módosításokat kell Iránnak megtennie atomprogramjában ahhoz, hogy visszatérhessen az egyezményhez, illetve, hogy az Egyesült Államoknak milyen szankciókat kell beszüntetnie, hogy megtegye ugyanezt.