Az Egyesült Államok kormánya pénteken elárulta, hogy jövő héten európai, orosz és kínai partnereikkel találkoznak, hogy megbeszéljék a feltételeit a 2015-ben aláírt iráni atomalkuba való visszalépésbe, ahonnan közel három éve lépett ki Donald Trump.
A kormányszóvivő, Ned Price „egészséges lépésnek” nevezte a keddi ausztriai folytatását a tárgyalásoknak, de jelezte, nem vár azonnali áttörést. A találkozó azután jöhet létre, hogy csütörtökön többpárti egyeztetés volt az egyezmény megalkotásában résztvevő többi állam között, akik kiegyezésre akarják bírni a feleket.
Trump 2018-ban léptette ki az USA-t az egyezményből, utódja Joe Biden azonban prioritásnak nevezte a visszalépést. Kormánya és Irán más feltételeket szabtak meg ehhez, az ázsiaiak például a rájuk kivont szankciók visszavonását kérik, írja a France24.
Irán kizárta, hogy bármilyen közvetlen tárgyalásban részt vegyen, és elutasították a jövő heti tárgyalások egyik pontját, a szankciók fokozatos feloldását is. Az iráni Press TV egy névtelen forrást idézett:
„Irán vezetőjének megmásíthatatlan iránymutatásával párhuzamosan, minden olyan eredmény, ami a szankciók lépésről-lépésre való feloldásán, vagy az Egyesült Államokkal folytatott közvetlen tárgyalásokon alapul, elfogadhatatlan.”
Irán külügyminisztere, Mohamed Dzsavád Zarif pénteken Twitteren jelezte, nincs tervben az Egyesült Államok és Irán vezetői között bármilyen találkozó, hozzátéve, a bécsi tárgyalás célja a „szankciók feloldásának gyors véglegesítése, amelyet az iráni enyhítő intézkedések beszüntetése követ majd. Nem lesz Irán-USA csúcs. Szükségtelen.”
NE HAGYD KI
Ez alapján az április 6-i tárgyalások napirendjén tehát az lesz, hogy milyen módosításokat kell Iránnak megtennie atomprogramjában ahhoz, hogy visszatérhessen az egyezményhez, illetve, hogy az Egyesült Államoknak milyen szankciókat kell beszüntetnie, hogy megtegye ugyanezt.