Miért nem tudjuk betartani az újévi fogadalmakat?
Az újévi fogadalmakat a legritkább esetben sikerül tartani, egyes vizsgálatok alapján 90 százalékukat néhány hónapon belül fel is adják.
Az év végén, az új esztendő kezdetén minden bizonnyal sokan visszatekintenek, megbántak-e valamit, elérték-e azokat a célokat, amiket kitűztek maguk elé, illetve van-e az életüknek olyan része, amelyen esetleg változtatnának, hogy jobban legyenek vagy elégedettebbnek érezzék magukat. Ha pedig megvan a válasz, az is felmerülhet, hogyan tovább, hogyan kellene kinéznie az új évnek. Van, aki például azt szeretné, ha egészségesebb, fittebb lenne, ezért diétázni kezd és elmegy az edzőterembe, míg más a munkahelyén szeretne előbbre lépni.
Így elhatározza, hogy még keményebben fog hajtani a cél érdekében. Ám az igazság az, hogy az újévi fogadalmak a legritkább esetben valósulnak meg. Adódhat hát a kérdés, hogy mi ennek az oka és miként javíthatjuk esélyeinket? Az egyik legnagyobb probléma, hogy gondolataink általában olyan hatalmas változások körül forognak, amelyekhez igen nehéz tartani magunkat. A szokások megváltoztatása kényelmetlen, ahhoz pedig, hogy nagy változást érhessen el az ember, hosszú ideig ilyen állapotban kell lennie – írja a 24.hu a Verywell Mindra hivatkozva.
Mivel a kitűzött célok eléréséhez általában több lépés is szükséges, a folyamatok pedig küzdelmesek, az áhított átalakulások hamar elérhetetlenné válnak. Míg ha arra koncentrálunk, hogy apránként, fokozatosan haladjunk, az sokkal hatékonyabb lehet: például ahelyett, hogy egy új nyelv megtanulását céloznánk meg, fogadjuk meg inkább, hogy napi öt percet szentelünk új szavak, kifejezések elsajátítására.
Emellett a kitartás, a motiváció ugyanilyen fontos, emlékeztessük hát magunkat rá, miért vágtunk bele (akár a külföldre való költözés vagy egy új munkalehetőség miatt).
Lényeges, hogy tudatosan megismerjük, miért akarunk változtatni, mert ezáltal jelentősen javulnak az esélyeink. Ám ha mindent beleadva az év elejét a változásnak szenteljük, az nem vezethet eredményre, ehelyett ajánlott szoktatni magunkat az újdonságokhoz. A siker esélyét tovább növelheti, ha alaposabban tervezünk, és felállítunk magunk elé konkrét, de nem túl nagy mérföldköveket. (Mondjuk az első sikeres teszt után megünnepelhetjük a sikert, vagy engedélyezhetünk magunknak némi extra pihenést, fontos azonban, hogy ezzel ne essünk át a ló túloldalára, nehogy kárba vésszen az addigi munkánk.)