Újabb indiai állam nyilvánította járvánnyá a feketegomba-fertőzést
Számos állam után Dzsammu és Kasmír is járvánnyá minősítette a feketegomba-fertőzéseket.
Ahogyan arról korábban mi is beszámoltunk, Indiában egyre több gombás fertőzést jelentenek, először a feketegomba, most pedig a fehérgomba-fertőzés is megkeseríti az indiaiak életét. Jelenleg a világon észlelt feketegomba-fertőzések 70 százaléka származik Indiából, és egyre gyorsabb ütemű terjedése valószínűleg a koronavírus-járvánnyal van összefüggésben.
Számos más indiai államot és területet követve most Dzsammu és Kasmír is járvánnyá minősítette a feketegomba-fertőzést. Tamilnádu, Orisza, Gudzsarát, Csandígarh, Telangána és Rádzsasztán az indiai kormány csütörtöki felhívása után nyilvánította epidémiává a mucormycosist – írja az RT.
A mucormycosis (zygomycosis) néven ismert betegséget a Mucorales gombacsaládba tartozó gombák okozzák, melyek egyébként az ember környezetében élnek, a talajban vagy egyéb bomló szerves anyagon, mint például a bomlásnak indult növényeken.
A feketegomba bőrfelszíni sérülések és belégzés útján terjed a véráramban és a légzőrendszeren keresztül, és arcduzzanatot és bőrelváltozásokat okozhat, halálozási aránya pedig körülbelül 54 százalékos.
Ambrish Mithal, a Max Healthcare endokrinológiai osztályának elnöke elmondta, hogy a feketegomba “új kihívás” elé állítja a koronavírus-járvány sújtotta Indiát.
“Korábban évente csupán néhány esettel találkoztam, de a jelenlegi fertőzési arány félelmetes” – magyarázta Mithal, és hozzátette: sötét kép látszik kirajzolódni Indiában a fertőzéseket illetően.
Eddig csaknem 9000 feketegomba-fertőzést regisztráltak az országban és több mint 250 ember vesztette életét mucormycosis következtében, ráadásul Amphotericin B-hiánnyal is szembe kell néznie az egészségügyi intézményeknek, melyeket a megbetegedés kezelésére alkalmaznak.