Újabb dél-afrikai variánst találtak, amely „minden eddiginél mutánsabb vírustörzs”
A C.1.2 névre keresztül koronavírus-variáns, amelyet először Dél-Afrikában fedeztek fel, az eddigi legmutánsabb vírusvariáns a vuhani vírustörzshöz vagy a többi variánshoz viszonyítva.
Egy dél-afrikai tanulmány szerint a C.1.2 kapcsán ismételten felmerült az aggodalom, hogy sokkal agresszívabban képes terjedni, mint az eddigi törzsek és akár még a vakcinák ellen is jobban rezisztens – írja a The Jerusalem Post.
A tudósok még 2021 májusában fedezték fel a C.1.2-t, amelyről korán megállapították, hogy a C.1 variánsnak az egyik leszármazója vagyis az eredeti dél-afrikai variánsnak. Ez csak azért volt meglepő, mert 2021 januárja óta nem találtak C.1 törzzsel fertőzött koronavírusost.
A tanulmány szerint a C.1.2 még az elődjéhez képest is jelentősebb mutáción esett át, nem is beszélve a vuhani vírustörzsről vagy az egyéb variánsokról, amelyeket a szervezetek megfigyelés alatt tartanak vagy egyenesen aggodalmasnak neveznek (mint az alfa, béta, gamma, delta).
A C.1.2-t eddig Dél-Afrikában, Angliában, Kínában, a Kongói Köztársaságban, Mauritiuson, Új-Zélandon, Portugáliában és Svájcban fedezték fel. A tanulmány szerint továbbá aggasztó, hogy ennek a variánsnak 41.8 az úgynevezett mutációs rátája, amely kétszer nagyobb, mint az eddig ismert variánsoknak.
A legtöbb esetben 14 helyen mutálódott a C.1.2, köztük az N440K és Y449H fehérjéken, amelyek az antitest-megkerülő képességgel azonosíthatók. Ehhez hasonló mutációkat már az alfa és a delta variánsoknál is fel lehetett fedezni, amely aggasztó képet vetít előre.
Ráadásul a dél-afrikai tanulmányt néhány nappal azt követően hozták nyilvánosságra, hogy egy török orvos bejelentette, új variánst fedezhettek fel az országban, a tesztelések során ugyanis olyan törzset mutattak ki, amely eddig nem volt ismert.