Új-Zéland meglepő döntése: eltörlik a világelső dohányzási „generációs tilalmat”
Az egészségügyi szakértők nem értik a döntést, és kerek perec kijelentették, ez több ezer ember életébe fog kerülni.
Mindenki legnagyobb meglepetésére Új-Zéland új kormánya bejelentette, eltörli az ország világelső törvényét, mely megtiltja a dohányzást a következő generációk számára, e döntést pedig a BBC szerint azért hozták meg, hogy ily módon segítsék elő az adócsökkentések finanszírozását.
Ugyanakkor közegészségügyi tisztviselők szerint e lépés több ezer emberéletbe fog kerülni, és „katasztrofális” lesz a maori közösségek számára. Mint ismert, 2022-ben az ország úttörő jogszabályokat fogadott el, melyek értelmében a 2009 januárja után születettek soha többé nem tudtak legálisan cigarettát vásárolni.
A törvény nyilvánvaló célja az volt, hogy megakadályozza a dohányzással összefüggő halálesetek ezreit, s dollármilliárdokat takarítson meg az egészségügyi rendszernek. A jogszabály olyan nagy hatással volt az egész világra, hogy számos más országban is új törvényjavaslatokat és szabályozásokat inspirált.
Többek között az Egyesült Királyság esetében, melynek kormánya az új-zélandi szabályozások nyomán jutott el odáig, hogy a dohányzás visszaszorítását célzó intézkedéseket vezessen be, s tervet alakítson arra, hogy hogyan tudják a jövőben fokozatosan megszüntetni a dohányzást a következő generációk számára.
Többek között drasztikusan csökkentették a dohánytermékekben lévő nikotin megengedett mennyiségét, engedélyezték, hogy csak speciális dohányboltokban lehessen értékesíteni őket, s országszerte 6000-ről mindössze 600-ra csökkentették a cigarettát árusító üzletek számát.