Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az új tanévben is a régi árak várhatók az iskolai menzákon

Mint kiderült, nyugodt iskolakezdésre készülnek a közétkeztető cégek, ugyanis az év elején érvényesített, 20% körüli áremelést többségében nem követi újabb az idén.

...svg content...Fotó: Diákok ebédelnek Budapesten a Harmat Általános Iskola menzáján 2017. december 19-én. Fotó: MTI/Illyés Tibor
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

„Jó hír, hogy ősszel várhatóan nem lesznek nagymértékű menzai áremelések, a szülők többsége ebből a szempontból nyugodt évkezdésre számíthat”

– mondta Sáfár Ferenc, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) közösségi étkeztetési szekciójának vezetője.

Hozzátette, a januárban érvényesített és a szülők által is indokolt mértékűnek elfogadott, 20% körüli menzai áremelések után az új tanév többségében változatlan árú étkezési díjakkal indulhat ősszel – ha nem következik be váratlanul negatív irányú változás a gazdasági környezetben –, kivéve ott, ahol épp most járnak le a közbeszerzési szerződések.

„A januári árkorrekciónak köszönhetően minden közétkeztető cég túlélte a 2022–2023-as tanévet. Viszonylag gyorsan normalizálódott az energiapiaci árrendszer, bár a tarifák magasabb szinten maradtak, mint ahol a háború előtt voltak, ezzel immár muszáj kalkulálni, miként a tartósan megdrágult élelmiszer-beszerzéssel is”

– fogalmazott.

Sáfár Ferenc ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy a közétkeztető cégek mindeközben egy rendkívül súlyos és egyre kritikusabb problémára, a munkaerőhiányra próbálnak megoldást találni, egyelőre eredménytelenül – írta a Világgazdaság.

Kifejtette, nincs utánpótlás, az ágazat nem népszerű a fiatalok körében, míg az aktív, tapasztalt középkorúak közül sokan inkább külföldre mennek dolgozni. Mindemellett az elöregedés is nehézségeket okoz, sok dolgozó túl van terhelve. Majd arra utalt, legnehezebb helyzetben a kis cégek vannak, amelyek nem tudják átcsoportosítani egyik helyről a másikra a szükséges munkaerőt.