Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ugandai ebola-járvány: egészségügyi dolgozók is belehaltak a fertőzésbe

Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi segélyszervezet riadót fújt az ugandai ebola-járvány kapcsán, sőt, „nagyon súlyosnak” minősítették a helyzetet, miután a kelet-afrikai ország a vírus szudáni törzsével küzd, mely ellen még mindig nem áll rendelkezésre oltóanyag.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Hugh Kinsella Cunningham
Afrika
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Látszólag minden a normál kerékvágásban folyik a közép-ugandai Mubendében, az üzletek nyitva, a gyermekek iskolában, és még a nyilvános összejövetelek is megtarthatók, habár csak a megfelelő távolságtartással lehet ilyen összejöveteleket tartani.

A könnyed és átlagos pillanatokat azonban az óránként elhaladó mentőautók, és az alaposan bemosakodott egészségügyi dolgozók látványa szakítja meg – a sűrűn lakott bányavidéken ugyanis az ebola-járvány súlyos kitörésével küzdenek, s minden percben azon dolgoznak, hogy megfékezzék a halálos betegség terjedését. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

A WHO szerdai hivatalos adatai szerint már 29 ember életét követelte a járvány, köztük négy egészségügyi dolgozóét: a halálos áldozatok száma szeptember 20-a óta növekedett ilyen gyorsan, ami rendkívül riasztó, még annak ellenére is, hogy Uganda kétségkívül tapasztalt az ebola-járvánnyal való küzdelemben.

Hiába az orvosi szakértelem, az ebola senkit sem kímél

A fertőzésben elhunyt egyik egészségügyi dolgozó ráadásul egy orvos volt, a 37 éves Mohammed Ali, aki a mubendei kórházban dolgozott, s egy beteget operált, aki később pozitív tesztet produkált a vírusra. További hat egészségügyi dolgozó fertőződött meg, az öt megyében jelentett esetek száma pedig ezzel 63 főre emelkedett.

Kesande Pamela, egy kisboltot üzemeltet Mubende központi részén, s úgy fogalmazott, „félünk, de nem tehetünk semmit”, hozzátéve, hogy „nyitva kell tartanom a boltomat, és pénzt kell keresnem… vannak információink, és megpróbálunk biztonságban maradni”.

Yoweri Museveni, az ország elnöke csütörtökön a néphez intézett beszédében úgy fogalmazott, a járványt ellenőrzés alatt tartják, hozzátéve, hogy az ugandai kormánynak minden képessége megvan arra, hogy megfékezze ezt a járványt, visszautalva a korábbi járványkitörések sikeres kezelésére.

Nyugalomra szólította fel a lakosságot, s nyomatékosan kérte, hogy ne aggódjanak, ne pánikoljanak, csak tartsák be a kormányzati járványügyi intézkedéseket, így például a távolságtartást nyilvános helyeken. Dr. Christopher Mambula, az Orvosok Határok Nélkül (MSF) ugandai programvezetője azonban vészjósló értékelést adott az ugandai helyzetről, s kijelentette, „a helyzet nagyon súlyos”.

Még mindig naponta növekszik az esetszám

Mambula rámutatott, az esetek száma napról napra növekszik, és még mindig nem tudni pontosan, hogy a vírus milyen mértékben terjedt el a lakosság körében, hozzátéve, hogy még ennél is komolyabb aggodalomra ad okot, hogy jelenleg nem áll rendelkezésre hatékony oltóanyag a járványért felelős szudáni ebolatörzs kezelésére.

A Kongói Demokratikus Köztársaságban szintén járványkitörésekről számoltak be a közelmúltban, ám fontos megjegyezni, hogy az Ugandában tomboló szudáni törzs ellen nem hatékony a Kongóban használatos vakcina. Noha a WHO közlése szerint jelenleg több oltóanyag is fejlesztés alatt van, azok a fejlesztés különböző fázisaiban vannak, két oltóanyag kapcsán pedig heteken belül megkezdődhetnek a klinikai vizsgálatok.

A szakértő rámutatott, ha a fertőzés terjedését vizsgáljuk, látszik, hogy jelenleg öt régióban növekednek az esetszámok, így felmerül a kérdés, hogy mi az összefüggés az egyes esetek között; hogy egy ember volt-e az, aki továbbfertőzött másokat, netán történt egy olyan szuperterjesztő esemény – például egy nagyobb létszámú temetés –, ahol nem csupán egy, de akár több tucat ember is megfertőződhetett. Mindezt arra utalva mondta el, hogy a lappangási idő jellemzően három hétig tart, ebben a járványkitörésben azonban egy hétig egyetlen esetet sem regisztráltak, majd hirtelen egyetlen nap alatt megjelent 50 fertőzött.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.