Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Az utolsó külföldi sajtótermékeket is kizavarta az országból a „közép-ázsiai Észak-Korea”

Az utolsó külföldi sajtótermékeket is kizavarta az országból a „közép-ázsiai Észak-Korea”

Az utolsó külföldi sajtótermékeket is kizavarta az országból a „közép-ázsiai Észak-Korea”
A Kreml sajtószolgálata által közreadott képen lham Alijev azeri (k), Ebrahim Raíszi iráni (j), Szerdar Berdimuhamedov türkmén (j2), Vlagyimir Putyin orosz (b) és Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök részt vesz a Kaszpi-tenger menti országok vezetõinek csúcstalálkozóján Ashabádban 2022. június 29-én. MTI/AP/Kreml

Bár kétségtelenül Észak-Korea tekinthető a világ egyik legzártabb diktatúrájának, vannak országok, amelyek szintén erős versenyzők.

Ilyen a közép-ázsiai térség egyik nemzete, Türkmenisztán is, amely a Szovjetunió felbomlása óta egy rendkívül autokratikus és zárt ország lett. Türkmenisztán gyakran azzal kerül be a hírekbe, hogy nevetséges szinteket súrol a személyi kultusz, amely az aktuális diktátort övezi.

Csak egy példa: a független Türkmenisztán első diktátorának, Saparmurat Nijazovnak egy 12 méteres aranyszobra van, amely folyamatosan a nap felé forog. Az utódja, Gurbaguly Berdymukhamedov sem adta sokkal lejjebb, ő lónak és kutyának állított aranyszobrot.

Habár sokszor nevetségesnek tűnik, amit éppen az aktuális türkmén elnök kitalál, az egyszerű türkmének valósága rendkívül szomorú: amellett, hogy a lakosság jelentős része mélyszegénységben él, a szabadság gyakorlatilag egy nem létező fogalom az országban.

A türkmén rezsimeket nem egy alkalommal vádolták meg súlyos bűntettekkel, köztük kínzással és önkényes gyilkosságokkal, gyakorlatilag senki nincs biztonságban, aki nem ért egyet a kormánnyal. A sajtó terén is megmutatkozik a szigor, gyakorlatilag nem létezik az országban sajtószabadság.

Most pedig a Szabad Európa Rádióhoz tartozó Radio Azatlyk beszámolója szerint a sajtószabadság utolsó csíráját is felszámolták Türkmenisztánban, ugyanis betiltották az eddig engedélyezett orosz, kazah, kirgiz és azeri sajtótermékeket is.

Az olyan lapok és televíziók, mint az InoSMI, a RIA Novosti, az RBC vagy a TASS innentől nem jelennek meg a türkmének számára, amely azért is meglepő, mert ezek technikailag „baráti” ország sajtótermékei, így elméletileg nem kellene, hogy „ártalmasak” legyenek.

A türkmén vezetés azonban úgy döntött, ezen sajtótermékeket is betiltja, így egy darab külföldi weboldal sem maradt az országban. Ráadásul a VPN szolgáltatásokat is sikerült teljesen blokkolniuk, így az egyszerű állampolgárok sehogy nem tudnak független információhoz hozzáférni